Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Ratusz

Ratusz

Ratusz miejski będący siedzibą  władz miasta Żory został wzniesiony prawdopodobnie w II poł. XIV w.

Brak jednak informacji dotyczących jego usytuowania i wyglądu. Pierwsza lokalizacja przedstawiona na planie miasta opracowanym przez rysownika i kronikarza Wernera z 1766 w przybliżeniu określa jego położenie na płycie rynkowej. Według jego opisu, wzniesiony ratusz o architektonicznym zarysie gotyckim był formatu prostokątnego z siodłowym dachem. Wieża ratusza nie była przedłużeniem fasady, lecz stała samodzielnie i przylegała do ratusza. Dochodziła do 35 m wysokości, a zdobił ją zegar z dwoma talerzami dzwonnymi. Pod zegarem był ganek straży. Wieża wzmocniona była skarpami. W 1749 naprawiono skarpy, a całości wieży nadano tynk czerwony. Z ogólnego ganku wieżowego prowadziło wejście do izby trębaczy.

Według opisu wieży z 1750, pod sklepieniem wieżowym znajdowało się archiwum miejskie (wózek obity żelazem, w czasie pożaru wyciągany na środek rynku). Ratusz ten spłonął w czasie pożaru w 1807 roku.

Kolejny ratusz wybudowano w latach 1811-12 w południowej pierzei rynku, a nadbudowano o półtorej kondygnacji w 1878.

W okresie międzywojennym nadal był siedzibą władz miasta oraz mieściła się tam Policja Województwa Śląskiego, Sąd Grodzki i Komunalna Kasa Oszczędności. W latach 1927-28 rozebrano piętrowy budynek przylegający do ratusza i w jego miejsce dobudowano nowe skrzydło ratusza, który dzięki dobudowanej części zyskał harmonijny, symetryczny układ.

W okresie okupacji (1939-45) był siedzibą władz niemieckich. W III 1945 w wyniku działań wojennych żorski ratusz został zburzony, zachowało się jedynie jego prawe skrzydło. 30 października 1970 r. oddano do użytku nową, dobudowaną część ratusza na rynku, w której znalazły siedzibę Prezydium MRN z gabinetem przewodniczącego i sala obrad Miejskiej Rady Narodowej.