Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Szuflandia

Szuflandia

Nazwa tej części ekspozycji w bezpośredni sposób nawiązuje do kultowego filmu z połowy lat 80. XX wieku - Kingsajz, w reżyserii Juliusza Machulskiego. Głównym celem jest przedstawienie i wyeksponowanie muzealiów, które nie tworzą zwartej tematycznie grupy czy zespołu muzealiów, ale...
Nazwa tej części ekspozycji w bezpośredni sposób nawiązuje do kultowego filmu z połowy lat 80. XX wieku - Kingsajz, w reżyserii Juliusza Machulskiego. Głównym celem jest przedstawienie i wyeksponowanie muzealiów, które nie tworzą zwartej tematycznie grupy czy zespołu muzealiów, ale posiadają wartości poznawcze, które są istotne z punktu widzenia historii miasta oraz założeń merytorycznych i narracji wystawy. Wyjątek stanowią zwarte, lecz otwarte kolekcje sztuki, pocztówek, czy archiwaliów, które zostały wyeksponowane przede wszystkim w formie cyfrowych wizerunków, a nie rzeczywistych obiektów. W Szuflandii znajdują się obiekty, które związane są z ważnymi dla Żor wydarzeniami historycznymi, takimi jak Marsz śmierci, III Powstanie Śląskie czy II Wojna Światowa oraz postaciami zasłużonymi dla historii i rozwoju naszego miasta zarówno historycznymi (np. Franz A. Bimler, Otto Stern) jak i współczesnymi (Stefanie Zweig), które w sposób bezpośredni (wybrane dokumenty, archiwalia, elementy uzbrojenia czy umundurowania) jak i pośredni (przedmioty osobiste, pamiątki z podróży, drobne elementy wyposażenia wnętrz czy garderoby) nawiązują do opowiadanych osobistych historii. Zupełnie różną kategorię stanowią wybrane pojedyncze szuflady, które zostaną użyczone mieszkańcom miasta z przeznaczeniem na depozyty (pamiątki rodzinne bądź inne interesujące obiekty związane z historią miasta) stanowiące formę wystawy czasowej.