Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Projekt

Projekt

O PROJEKCIE


 

Projekt „Nasza tożsamość” łączy zadania z zakresu wystawiennictwa muzealnego i informacji o zbiorach. Spełnia zadania popularyzatorsko-naukowe oraz edukacyjne.

Cel ogólny:

Celem projektu jest digitalizacja zbiorów Działu Historii i Kultury Regionu oraz ich udostępnienie za pomocą Internetu w kontekście kulturowo-historycznym.

Cele szczegółowe:

  • Wykorzystanie walorów wystawy i jej wewnętrznych podziałów w celu podkreślenia kontekstu historyczno-etnograficznego prezentowanych eksponatów.
  • Rozbudowa narracji wystawowej w celu pełnego i rzetelnego przekazu naukowego.
  • Stworzenie portalu informacyjnego – leksykonu wiedzy o znaczeniu lokalnym i regionalnym.
  • Umożliwienie dostępu do eksponatów i wiedzy o nich szerokiej grupie odbiorców.
  • Stworzenie odpowiednika informacji o eksponatach i ekspozycji dla dzieci i młodzieży.
  • Wykorzystanie eksponatu jako komentarza do tematu projektu – zastosowanie podejścia problemowego w prezentacji eksponatów.

Projekt stanowi elektroniczne odbicie i rozbudowany komentarz merytoryczny ekspozycji stałej pod tym samym tytułem.

W poszukiwaniu tożsamości ekspozycja poprowadzi od babcinej komory, poprzez kuchnię rodziców, pokój stołowy z M-4 do strefy młodego pokolenia z lat 80. XX wieku.

Multimedia wystawy zostały potraktowane jako kompendium wiedzy wzbogacone bazą eksponatów. Ich układ odpowiada budowie scenariusza wystawy i składa się z dwóch obszarów:

  1. część etnograficzna w zakresie zagadnień: komora, kuchnia, nasze M-4,
  2. część historyczna w zakresie zagadnień: zwierciadło czasu, gabinet burmistrza i szuflandia.

Poprzez eksponaty, ich układ oraz towarzyszącą scenografię,  wystawa ma wyzwolić w zwiedzającym autorefleksję związaną z poczuciem własnej tożsamości.

Digitalizacji poddanych zostało 300 obiektów prezentowanych na wystawie. Zasób obejmuje obiekty z zakresu etnografii, historii, sztuki oraz militaria.