Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Nasze M-4

Nasze M-4

Narracja wystawy wprowadza w lata 70/80. ubiegłego wieku, kiedy to miasto Żory podlega szybkim przemianom urbanistycznym i demograficznym, związanym z rozwojem przemysłu na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Zmiany te radykalnie wpływają na charakter kulturowy i przestrzenny Żor. ...
Narracja wystawy wprowadza w lata 70/80. ubiegłego wieku, kiedy to miasto Żory podlega szybkim przemianom urbanistycznym i demograficznym, związanym z rozwojem przemysłu na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego. Zmiany te radykalnie wpływają na charakter kulturowy i przestrzenny Żor. Wystawa opisuje zmiany kulturowe i pokoleniowe, które dokonały się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, kiedy to Żory, z małego miasteczka śląskiego o charakterze rolniczo-rzemieślniczym, zmieniają się w modelowe miasto socjalistyczne, będące zapleczem siły roboczej dla powstających zakładów przemysłowych Rybnickiego Okręgu Węglowego. Hermetyczna, w miarę jednorodna społeczność autochtoniczna musiała stawić czoło nieznanym dotąd zjawiskom, związanym z odmiennym bagażem kulturowym ludności przyjezdnej oraz zaakceptować zmiany zachodzące w krajobrazie urbanistyczno-przestrzennym miasta. Ta sytuacja działała także w drugą stronę, ludność napływowa będąca zróżnicowana kulturowo, przyjeżdżając w nieznane, wchodziła w nowa przestrzeń, której nie znała i nie rozumiała. Zderzenie kultur było nieuniknione, a proces zmian trudny do przewidzenia.