Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Kuchnia

Kuchnia

Kuchnia w śląskim domu była i jest jego duszą, miejscem życia rodzinnego, wypełnionym zapachami kołocza, szpajzy, krupnioków, rolady, modrej kapusty i wielu innych potraw typowych dla tego regionu. ...
Kuchnia w śląskim domu była i jest jego duszą, miejscem życia rodzinnego, wypełnionym zapachami kołocza, szpajzy, krupnioków, rolady, modrej kapusty i wielu innych potraw typowych dla tego regionu. Wygląd i specyfika jej wnętrza pozostawała przez dziesięciolecia niezmienna, chociaż coraz rzadziej można spotkać tą, tradycyjnie umeblowaną. Ważne miejsce w kuchni zajmuje kredens kuchenny (byfyj), a na nim waga, formy na baby drożdżowe, okrągły, blaszany pojemnik na chleb z napisem w języku niemieckim oraz inne przedmioty niezbędne do pracy w kuchni. W szafkach (szrankach) pochowane czekają filiżanki, kubki (kufki), butelki (flaszki) czy talerze. Najważniejszym jednak elementem wyposażenia zawsze pozostawał stół, przy którym rodzina spożywała wspólne posiłki, dyskutowała, spędzała razem czas. Był on też miejscem, gdzie gospodyni przygotowywała posiłki. Na stole z reguły znaleźć było można przedmioty związane z typowymi pracami kuchennymi, takie jak stolnica, wałek do ciasta czy mikser. Kuchnia to również całe mnóstwo pojemników, pojemniczków, naczyń i sprzętów związanych z przechowywaniem żywności, takich jak szafki na produkty sypkie czy wiszące półki (rómka), na których przechowywano w porcelitowych pojemnikach przyprawy kuchenne. Na metalowym piecu znajdowały swoje miejsce żeliwne i kamionkowe garnki (buncloki) oraz specjalna patelnia służąca do palenia ziaren zbóż z przeznaczeniem na kubek kawy.