Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Ulica Murarska i Garncarska

Ulica Murarska i Garncarska

Pod koniec lat 90 przeprowadzono także badania archeologiczne ulicy Garncarskiej przy okazji wymiany sieci wodociągowej w tym miejscu.

Odkryto wtedy nie tylko wiele obiektów ceramicznych wskazujących na to, iż rzeczywiście, zgodnie z nazwą, przy ulicy tej pracowali ongiś garncarze ale także odkryto dawną studnię miejską, jedną z 18 istniejących w mieście aż do XIX wieku. Podobną studnię odkryto także w tym samym czasie przy tych samych pracach wodociągowych w ciągu ulicy Moniuszki.

W 1998 roku przeprowadzono także badania przy ul. Murarskiej 25, próbując ustalić przebieg rozebranej części murów obronnych. Archeolodzy dotarli wtedy do niespodziewanej ilości znalezisk. 2131 obiektów różnego rodzaju, ze względu na ówczesny brak muzeum w Żorach,  zasiliło zbiory muzeum w Wodzisławiu. Niestety, nie odnaleziono wtedy fundamentów dawnych umocnień, natrafiono za to na zasypaną fosę.

Kolejne badania przy ul. Murarskiej miały miejsce w 2010 roku. Wtedy, na posesji nr 33 archeolodzy wykonali wykopy na długości 18 metrów, na głębokość nawet do 4,5 metra w niektórych miejscach. Natknęli się na przebieg fosy i tym samym potwierdzili przypuszczenia historyków, że mur obronny miasta, z cegieł którego po 1807 roku wybudowano domy przy Murarskiej, umiejscowiony był prawdopodobnie w osi jezdni. Znaleziono także około 1260 obiektów z okresu od średniowiecza po wiek XIX.

Archeolodzy jeszcze dwukrotnie badali rejon ulicy Murarskiej i placu zwanego przez mieszkańców „Kościółkiem”. Najpierw w 2012 roku przeprowadzono tam badania georadarowe. Pozwoliły one na dokładne określenie, gdzie do początku XIX wieku znajdował się drewniany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i jakie były jego rozmiary. W następnym roku w jego pobliżu przeprowadzono klasyczne, ratunkowe wykopaliska w związku z budową sieci ciepłowniczej w tym miejscu. Odnaleziono m.in. pozostałości dawnego cmentarza, ludzkie i zwierzęce kości, fragmenty naczyń średniowiecznych, a odkryto ślady dawnych chat.