Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Szafa do przechowywania wędzonek

Szafa do przechowywania wędzonek

MŻo_102
MŻo_102

Numer inwentarzowy: MŻo/102

Wymiary:
Wysokość  - 193,5 cm
Szerokość  - 46 cm
Głębokość  - 43 cm
Długość  - 92,5 cm
Materiał: Drewno dębowe. 
Technika: Technika ciesielska.
Pochodzenie: Krzyżowice, Górny Śląsk
Datacja: I połowa XX w.

Opis: 
Szafa do wędzonek (szpyrczok) z szerokich, surowych desek podwójnie składanych, zbijane kutymi hacelami. We wnętrzu szafy dwie grube listwy: jedna na wysokości 15 cm od góry, druga na wysokości 80 cm od góry z drewnianymi kołkami służącymi do zawieszania wędlin. W górnej listwie zachował się jeden wałek, widać otwory na dwa pozostałe wałki, ponad to w listwy wbite zostały cztery gwoździe. W dolnej listwie są dwa wałki brak jednego. W ściany wbite liczne gwoździe współczesne szpyrczokowi. Drzwi wykonane z litej deski o szerokości 40 cm, nie zachował się zamek, po którym widać wyżłobione dziury, zamykane na skobel, osadzone na wysokości 30 cm, od podłoża oddziela deska progowa. Boki szafy wykonane z jednej litej deski posiadają liczne spękania. W koronie szpyrczoka cztery hacele wystające na odległość 3.5 cm każdy. Ostatni właściciel zwracał uwagę na grubość desek z jakich został wykonany szpyrczok. Uważał, że do jego wykonania użyto tak grubych desek aby dzieci nie podkradały żywności (głównie wędzonek) jaka była tam przechowywana. Szpyrczok przeciwstawiał szafom na ubrania, które były wykonane z cienkich desek, w jego odczuciu żywność była cenniejsza niż odzież.
Obiekt zakupiono od mieszkańca Krzyżowic (gmina Pawłowice, powiat Pszczyna), ostatniego użytkownika, dla Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach w związku z organizowaną wystawą z okazji 725-lecie miasta. Później uchwałą Zarządu Miasta z dnia 17.01.2001 przekazana dla utworzonego Muzeum Miejskiego.