Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Przechowywanie żywności

Beczka

Numer inwentarzowy: MŻo/1379

Wymiary:
Średnica u podstawy - 38 cm
Średnica u góry - 38 cm
Wysokość - 55 cm
Materiał: drewno, metal
Technika: bednarska
Pochodzenie: Górny Śląsk
Datacja: połowa XX w.

Opis:
Beczka została zrobiona z drewnianych klepek, spiętych trzema metalowymi obręczami (na górze, na dole oraz na wysokości 2/3). Wykonana prawdopodobnie na przełomie lat 30/40 XX wieku dla The Harris Abattoire Company, firmę, która działała w Toronto (Kanada) od 1870 roku. Pierwotnie służyła do przechowywania smalcu o czym świadczy napis na spodzie beczki: Pure Lard. Przypuszczalnie trafiła do Polski w latach 1943-46 w ramach pomocy międzynarodowej organizacji UNRRA świadczącej pomoc materialną dla krajów zniszczonych w czasie drugiej wojnie światowej.
Zakupiono w galerii „Pod manekinem” w Rybniku dnia 21.06.2013.

Garnek

Numer inwentarzowy: MŻo/818

Wymiary:
Wysokość - 67 mm
Szerokość - 98 mm
Materiał: żeliwo
Technika: wyrób fabryczny
Pochodzenie: Górny Śląsk
Datacja: I połowa XX w.

Opis: 
Żeliwne naczynie, garnek z dwoma uchami, brzusiec wypukły, ku górze zwężony z wyraźnym wylewem. Na Śląsku zwany kastrol lub garniec. Naczynia tego typu wykorzystywane były do gotowania (m.in. ziemniaków).
Prezentowany obiekt pochodzi z kolekcji Alfreda Buchty z Palowic (gmina Czerwionka-Leszczyny, powiat Rybnik). Przekazany jako darowizna dla Muzeum Miejskiego w Żorach dnia 30.12.2003.

Gąsior na wino

Numer inwentarzowy: MŻo/638

Wymiary:
Wysokość – 46 cm
Materiał: Szkło, wiklina
Technika: Wyrób fabryczny.
Pochodzenie: Górny Śląsk
Datacja: połowa XX w.

Opis: 
Szklany gąsior oprawiony w wiklinie o pojemności 10 litrów. Wąska szyjka gąsiora prowadzi w kulisty  brzusiec, w dolnej części brzuśca lekkie zwężenie, okrągłe dno. Wiklinowa, ozdobna oprawa wykonana została za pomocą techniki żeberkowo-krzyżowej, ucho gąsiora zostało splecione. Gąsiory tego typu służyły do przechowywania wina owocowego własnej produkcji. 
Prezentowany obiekt pochodzi z kolekcji Alfreda Buchty z Palowic (gmina Czerwionka-Leszczyny, powiat Rybnik). Przekazany jako darowizna dla Muzeum Miejskiego w Żorach dnia 30.12.2003.

Puszka

Numer inwentarzowy: MŻo/1013

Wymiary:
Wysokość - 20 cm
Średnica - 20 cm
Materiał: blacha
Technika: wyrób fabryczny.
Pochodzenie: Górny Śląsk
Datacja: połowa XX w.

Opis: 
Blaszana, okrągła puszka z pokrywka w kolorach czerwonym i żółtym z widocznym napisem: MAGGI FLEISCHBRŰH – WŰRFEL INHALT: 1200 WŰRFEL. Pojemniki tego typu wykorzystywane były w kuchni. Prezentowany obiekt służył do przechowywania produktów sypkich.
Darowizna Jadwigi Sładek z Żor dla Muzeum Miejskiego w Żorach z dnia 14.04.2005.

Szafa do przechowywania wędzonek

Numer inwentarzowy: MŻo/102

Wymiary:
Wysokość  - 193,5 cm
Szerokość  - 46 cm
Głębokość  - 43 cm
Długość  - 92,5 cm
Materiał: Drewno dębowe. 
Technika: Technika ciesielska.
Pochodzenie: Krzyżowice, Górny Śląsk
Datacja: I połowa XX w.

Opis: 
Szafa do wędzonek (szpyrczok) z szerokich, surowych desek podwójnie składanych, zbijane kutymi hacelami. We wnętrzu szafy dwie grube listwy: jedna na wysokości 15 cm od góry, druga na wysokości 80 cm od góry z drewnianymi kołkami służącymi do zawieszania wędlin. W górnej listwie zachował się jeden wałek, widać otwory na dwa pozostałe wałki, ponad to w listwy wbite zostały cztery gwoździe. W dolnej listwie są dwa wałki brak jednego. W ściany wbite liczne gwoździe współczesne szpyrczokowi. Drzwi wykonane z litej deski o szerokości 40 cm, nie zachował się zamek, po którym widać wyżłobione dziury, zamykane na skobel, osadzone na wysokości 30 cm, od podłoża oddziela deska progowa. Boki szafy wykonane z jednej litej deski posiadają liczne spękania. W koronie szpyrczoka cztery hacele wystające na odległość 3.5 cm każdy. Ostatni właściciel zwracał uwagę na grubość desek z jakich został wykonany szpyrczok. Uważał, że do jego wykonania użyto tak grubych desek aby dzieci nie podkradały żywności (głównie wędzonek) jaka była tam przechowywana. Szpyrczok przeciwstawiał szafom na ubrania, które były wykonane z cienkich desek, w jego odczuciu żywność była cenniejsza niż odzież.
Obiekt zakupiono od mieszkańca Krzyżowic (gmina Pawłowice, powiat Pszczyna), ostatniego użytkownika, dla Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach w związku z organizowaną wystawą z okazji 725-lecie miasta. Później uchwałą Zarządu Miasta z dnia 17.01.2001 przekazana dla utworzonego Muzeum Miejskiego.