Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Pan burmistrz pracuje

Pan burmistrz pracuje

GABINET
GABINET

Zaraz po wejściu z korytarza, w poczekalni gabinetowej, patrząc na prawo znajduje się zespół obiektów, w którym dominującą rolę odgrywa tapicerowana sofa, nad którą na ścianie powieszone są trofea myśliwskie (skóry zwierzęce, medaliony, poroża, itp.) oraz pamiątki z egzotycznych podróży do Afryki czy Azji (broń biała – włócznie, łuki, rzeźby, itp.) W ten sposób zwiedzający wprowadzany jest w temat ekspozycji znajdującej się w nowopowstałym budynku muzeum, przedstawiającym polskie poznawanie świata. Obok sofy znajduje się egzotyczna komoda chińska.

W głębi, na lewo znajduje się właściwa część ekspozycji, czyli gabinet urządzony w stylu secesyjnym. Naprzeciw wejścia znajduje się zespół eksponatów związany z pracą, w którym dominującą rolę odgrywa okazałe biurko z wraz z tapicerowanym fotelem. Całość zespołu uzupełnia dodatkowe wyposażenie biurka, tj. lampa, bibularz, telefon.

Na lewo od biurka znajduje się duża, dębowa biblioteka, która zajmuje właściwie całą ścianę. W niej umieszczone są kolejne tomy encyklopedii, książki podróżnicze, atlasy czy roczniki lokalnej pracy codziennej, takie jak Sohrauer Stadtblatt.

Naprzeciwko biblioteki, na ścianie okiennej znajduje się stojący zegar.

Kolejny zespół obiektów znajduje się w pomieszczeniu, do którego wchodzi się bezpośrednio z poczekalni gabinetowej. Jest to mała przeszklona oranżeria, która pełni funkcję rekreacyjną, w której gospodarz podejmuje gości na lampce koniaku, czy partyjce brydża. Obiekty, które zlokalizowane są w tym pomieszczeniu to mały karciak (stolik do gry w karty), krzesła, szafka na cygara, popielniczka itp.

Scenografię uzupełniają przedmioty, które są dodatkowym wyposażeniem przestrzeni. Są nimi m.in. wisząca lampa sufitowa, dywan, barek na którym stoi patefon, czy duży obraz olejny, który powieszony jest za biurkiem.