Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Pan burmistrz Nerlich

Pan burmistrz Nerlich

Państwo Nerlichowie
Państwo Nerlichowie
Nerlich Franz
 
Ur. 4 X 1849 r, (Raszowa k. Opola) – zm. 28 V 1924 r. (Brzeg)
Żorski burmistrz. Od 1861 roku uczył się w gimnazjum w Opolu, z potem w Gimnazjum św. Macieja we Wrocławiu, które ukończył jako prymus.
Po maturze zgłosił się do wojska na okres jednego roku. Służbę wojskową odbywał w 51. pp w Brzegu, skąd został skierowany na kurs oficerski. Brał udział w wojnie prusko-francuskiej. Po zawarciu pokoju pracował na kolei w Opolu, a od 1872 roku w Eberfeld w Nadrenii.
W X 1879 ożenił się w Szarleju z tamtejszą mieszkanką Agnes Ogorek. W 1882 roku został burmistrzem Bogacic.
 
15 IV 1884 został burmistrzem Żor.
 
Wybudował szpital, urządził w dawnych budynkach koszarowych zakład opiekuńczy dla umysłowo chorych, w stajniach powstała elektrownia miejska oraz łaźnia. W czasie jego kadencji wybudowano wodociągi oraz rozbudowano drogi. W 1908 roku przeszedł na emeryturę, ale do 1913 roku był radnym.