Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Historia sportu w Żorach

Historia sportu w Żorach

Historia sportu w Żorach : [150 lat kultury fizycznej w mieście] / w oprac. Ireneusza Stajera ; [aut. tekstów Ireneusz Stajer i inni]

Żory : Muzeum Miejskie, 2010. - 200 s. : il. ; 24 cm

ISBN 978-83-927506-8-0

 

Żory – Sport - Historia

Obchodzona w 2010 roku 150 rocznica kultury fizycznej w naszym mieście zaowocowała książką o żorskim sporcie, która jest  pierwszym całościowym opracowaniem tego tematu. Teksty do tej publikacji przygotowywało pięcioro autorów, a całość materiału opracował Ireneusz Stajer, wiele informacji czerpiąc z „Bibliografii miasta Żory” i zbiorów prasy lokalnej, gromadzonych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Żorach.

Na początku książki znajdziemy krótki rys historyczny dziejów żorskiego sportu. Z niego na przykład dowiemy się, że za początek życia sportowego w naszym mieście przyjęto rok 1860, kiedy to rajcy miejscy postanowili urządzić zakład gimnastyczny dla młodzieży, przeznaczając na ten cel 40 talarów z kasy miejskiej, a już w następnym roku do szkolnych planów lekcji włączono jedną godzinę gimnastyki w tygodniu. W kolejnych rozdziałach omówione są różne formy działalności sportowej w mieście: kluby i stowarzyszenia sportowe, rekreacja, imprezy sportowe, sport szkolny i obiekty sportowe. Jeden z rozdziałów zawiera biogramy wybitnych sportowców, trenerów i działaczy sportowych. W tym rozdziale przeczytmy o pochodzących z Żor olimpijczykach, indywidualnych i zespołowych mistrzach świata, zasłużonych sędziach i działaczach, dzięki którym życie sportowe w mieście kwitło i rozwijało się przez wszystkie lata omawianego okresu. W przedostatnim rozdziale zamieszczone są tabele piłki nożnej, siatkówki kobiet i piłki ręcznej kobiet oraz składy zarządów klubów sportowych. Ostatni rozdział to fotograficzne migawki z życia współczesnego sportu w Żorach.

Fotografie wykorzystane w tej publikacji pochodzą ze zbiorów archiwalnych Muzeum Miejskiego, Gazety Żorskiej, klubów i stowarzyszeń sportowych oraz osób prywatnych.