Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Kościół katolicki

Kościół katolicki

Kościół miejski pw. św. św. Apostołów Filipa i Jakuba swoją genezą sięga czasów lokacji miasta.

Prezbiterium ma sięgać swoją genezą schyłku XIII w. Po raz pierwszy parafia jest wspomniana w 1318, gdy pojawia się informacja o jej plebanie. Krótko po powstaniu parafii, co zapewne miało miejsce jeszcze u schyłku XIII w., Żory zostały w hierarchii kościelnej podniesione do rangi siedziby dziekana-archiprezbitera.

Obecny kościół jest budowlą trzynawową o długości 26,05 m, szerokości 13,80 m i wysokości 12,40 m, którego sklepienie wsparte jest na sześciu ośmiokątnych filarach.

Do południowej ściany budowli dobudowana jest okrągła nakryta kopułą kaplica Matki Boskiej Miłosierdzia (Żorskiej) ufundowana przez burmistrza Zygmunta Linka (potocznie zwana jest kaplicą "Linków”). Budowę jej ukończono w 1690 roku. W podziemiach tej kaplicy pochowanych zostało 5 osób, a wśród nich fundator Zygmunt Link (zm. w 1697 roku), jego żona Justyna i syn Wacław.

W okresie powojennym do prezbiterium kościoła dobudowano drugą, sześcioboczną kaplicę oraz prostokątną zakrystią. Likwidacji uległo apsydalne zakończenie kościoła oraz frontowe przedsionki. Obecnie do kościoła prowadzą trzy wejścia z których pierwsze, główne mieści się w jego zachodniej elewacji, drugie znajduje się w środkowej części południowej nawy i trzecie od północy prowadzi do prezbiterium.

W tyle kościoła znajduje się chór z organami oraz czterokondygnacyjna 54 metrowa wieża.

Wewnątrz znajduje się cenne wyposażenie: obrazy, rzeźby i sprzęty. W prezbiterium zobaczymy obraz Matki Bożej Miłosierdzia pochodzący z 1690 roku. Obok kościoła stoi wzniesiony w XVII w. krzyż Bożej Męki.

 

W czasach reformacji świątynia została przejęta przez luteranów, a kapłani katoliccy nie mogli sprawować obowiązków i opuścili miasto. W r. 1629 świątynia wróciła w ręce katolików. W połowie XVII w. do dotychczasowych trzech dzwonów dodano trzeci „Filip i Jakub”. Druga połowa XVII w. oraz początek XVIII okazały się dla Żor tragiczne. W dwóch wielkich pożarach, z których jeden niemal doszczętnie spalił miasto, ucierpiał także kościół. Podczas pożaru w 1661 roku w palącym się kościele runęło sklepienie, a dzwony uległy stopieniu.  

Odbudowa objęła dwa etapy, za dwóch kolejnych proboszczów, Hallatscha i Mansena. Ustawiono nowy ołtarz, ufundowano organy, odbudowano ołtarze boczne. Drugi pożar w 1702 r. strawił dach i wierzchołek wieży. Kilkakrotnie w kościół uderzały pioruny. W latach międzywojennych kościół znalazł się w rejestrze zabytków. Zniszczony mocno w czasie II wojny, odbudowany został w latach 1946-1950. Obecny wystrój zaprojektował Zbigniew Wzorek, architekt z Krakowa.