Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Płyta nagrobna

Płyta nagrobna

Płyta nagrobna Janka i Ewy

Pochodząca z początku XVII wieku kamienna płyta nagrobna jest najstarszym obiektem muzealnym w posiadaniu Muzeum Miejskiego w Żorach.

Wykonana z wapienia, ma wyrzeźbione dwie postacie dziecięce w strojach z epoki. Napis na obwodzie płyty w języku morawskim wykonany metodą lustrzanego odbicia mówi, że pochowana została pod nią dwójka młodych dzieci, Janek i Ewa, które w pierwszej dekadzie XVII wieku zmarły w mieście w czasie jednej z klęsk zarazy. Napis ten jest dość mocno zniszczony, dopiero dokładne prace konserwatorskie pozwolą na jego dokładne odczytanie i otrzymanie, być może, kolejnych informacji na temat statusu rodziny, która zapewniła dzieciom taki pochówek. Nie ulega wątpliwości jedynie to, że musiała to być jedna z najbogatszych żorskich rodzin.

Płyta ta, wraz z drugą, upamiętniającą małego Walentina, pierwotnie położona była na placu kościoła parafialnego, gdzie do lat dwudziestych XIX stulecia znajdował się parafialny cmentarz. Następnie obie wmurowane zostały w ogrodzenie kościelne naprzeciwko głównego wejścia do kościoła.

Po remoncie ogrodzenia w latach 30 XX wieku trafiły do środka kościoła. W trakcie remontu kościoła po jego zburzeniu w 1945 płyty wyniesiono na gruzowisko przy kościelnym murze. Prawdopodobnie płyta upamiętniająca małego Walentina została zniszczona, zaś płyta Jana i Ewy została uratowana przez Zygmunta Laskowskiego.

Płyta przechowywana była w kolejnych izbach muzealnych Towarzystwa Miłośników Miasta Żory. Po likwidacji izby płyta trafiła ostatecznie w ręce rodziny Mandla, która w 2009 przekazała ją do Muzeum Miejskiego.