Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Mżo/1153

Mżo/1153

MZO_1153
MZO_1153

Numer inwentarzowy: MŻo/1153
Materiał: papier
Technika: drukarska
Pochodzenie: Polska
Wymiary: 
wysokość - 16,0 cm
szerokość - 12,0 cm
Datacja: 1992 r.
Wydawca: Wydawnictwo „Solo Press”
Nakład: [bd]
Autor fotografii: Marek Jan Karaś

Opis

Karta pocztowa z kolorową fotografią kościoła ewangelickiego w Żorach z końca XX wieku. Pocztówka w formacie pionowym, wykonana techniką druku.
 

Awers: widok na zabudowania kościoła – wieżę i korpus nawowy, z perspektywy ulicy Kościuszki; przedstawienie o charakterze nokturnu wypełnia prawie całą powierzchnię awersu, pole główne ogranicza jedynie biała, prosta ramka.

Rewers: dwa pola rozdzielone napisem kapitałą, obróconym o 270o: Żory – kościół ewangelicki; lewe

wypełnione w całości treścią tłumaczoną na dwa języki obce: angielski i niemiecki, w układzie jednej kolumny; fragment środkowy w języku polskim:

„Parafia ewangelicka istnieje w Żorach od 1569 roku. Wybuch wojny trzydziestoletniej w 1618 zapoczątkował okres kontrreformacji, który trwał przeszło 150 lat.

Zabroniono wtedy odprawiania ewangelickich nabożeństw, wypędzono księży i zamknięto szkołę ewangeliczną. Pozostała garstka ewangelistów uczęszczała na nabożeństwa do Ustronia, Cieszyna i Rybnika.

Żorska parafia ewangelicka odradza się w 1851 roku. W 1853 zakupuje strzelnicę należącą wcześniej do Bractwa Kurkowego, którą przebudowano i w rok później poświęcono. Wkrótce okazało się, że kościół jest za mały.

Wybuch pierwszej wojny światowej przerwał prace związane z budową nowego kościoła, który wybudowano dopiero w 1931 roku. Po drugiej wojnie światowej, plebanię i kościół zajęła parafia rzymsko-katolicka, budynek szkolny stał się własnością miasta. Po wielu usilnych staraniach, w 1950, ewangelicy odzyskali swój kościół i plebanię, a w roku 1990 także budynek byłej szkoły ewangelickiej.”

Prawe pole, z miejscem na dane adresata i naklejenie znaczka; w nagłówku napis: Wydawnictwo SOLO PRESS, dane teleadresowe [z prawej strony logotyp] [poniżej] Zdjęcie: Marek Jan Karaś; w stopce napis: Drukarnia GRAF PRINT II [z prawej strony logotyp] [poniżej] dane teleadresowe.