Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Żory. Ludzie i wydarzenia

Żory. Ludzie i wydarzenia

Żory : ludzie i wydarzenia / Jan Delowicz

Żory : Miejski Ośrodek Kultury : Muzeum Miejskie, 1999. – 200 s. : il. ; 21 cm

Aneks s. 161-171

Streszczenie w jęz. niem. S. 173-177

Bibliogr. s. 178-182

Indeks nazwisk s. 183-200

ISBN 83-908348-7-1

 

Żory - Historia

Na kartach tej książki przewijają się nazwiska i fotografie osób, które na stałe wpisały się w dzieje Żor. Jest ona bowiem zbiorem szkiców ukazujących sylwetki mieszkańców na tle dziejów historii, dotyczących w większości pierwszej połowy XX wieku.

Pierwsze cztery rozdziały autor poświęcił społeczności żydowskiej, która przez lata zamieszkiwania w Żorach wniosła swój wkład historię i kulturę miasta.  Kolejne cztery rozdziały pokazują ludzi i wydarzenia z lat międzywojennych, w tym III powstanie śląskie i powrót do Macierzy. Pozostała część książki przedstawia losy wojenne miasta i jego mieszkańców, których zawierucha wojenna rozrzuciła po całym świecie.

Choć autor we wstępie zaznacza, że książka ta nie jest pracą historyczną, posiada ona jednak duże znaczenie w uzupełnianiu historii miasta i ludzi, gdyż wiele materiałów w niej prezentowanych autor czerpał z niepublikowanych żródeł (archiwalia, zbiory prywatne, relacje mieszkańców) oraz bogatego wyboru publikacji zwartych i artykułów.

Za tekstem głównym książki znajduje się wykaz alfabetyczny mieszkańców Żor poległych, zamordowanych i zaginionych bez wieści w okresie II wojny światowej (niepełny).

Na końcu książki znajduje się streszczenie w języku niemieckim, bibliografia oraz indeks nazwisk występujących w tekście głównym.

Fotografie i dokumenty prezentowane w tej publikacji pochodzą głównie ze zbiorów autora oraz rodzin wzmiankowanych w tekście.

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.