Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Rogoźna przez wieki

Rogoźna przez wieki

Rogoźna przez wieki / Leokadia Buchman, Ewelina Gwóźdź

Żory : Drukarnia Oldprint, 2001. – 106 s. : fot., mapy ; 23 cm

Bibliografia s. 104

ISBN 83-88415-04-2

 

Rogoźna - Żory - Historia

Książka, napisana przez dwie nauczycielki szkoły podstawowej w Rogoźnej, przedstawia  zarys dziejów dawnej wsi, o której zapiski w dokumentach sięgają 1305 roku, aż po obraz współczesnej dzielnicy miasta. Przedstawiono w niej zarówno historię, zabytki oraz obiekty użyteczności publicznej jak również środowisko fizyczno-geograficzne, społeczne i gospodarcze. Obszernie zostały przedstawione dzieje szkoły podstawowej, począwszy od 1818 roku po okres współczesny.

Dodatkowym atutem książki jest fakt, że autorki czerpały wiedzę nie tylko z opublikowanych już źródeł, ale również wywiadów z mieszkańcami oraz czterech kronik, które przez lata spisywano w Rogoźnej. Najbardziej interesująca jest kronika mieszkańca Rogoźnej, Franciszka Solicha, nosząca tytuł „Z pamięci mojego życia i opowiadań moich dziadków Nowarów”, którą autor zaczął pisać w 1898 roku. Autor kroniki, który przeżył 102 lata, swoje wspomnienia i sprawy bieżące gromadził w formie zapisków przez całe życie. W treści książki znajdziemy cytowane przez autorki fragmenty tej kroniki.

Autorki książkę tę kierowały głównie do uczniów, aby rozbudzić w każdym z nich większe zainteresowanie miejscem swojego zamieszkania. Ale informacje zawarte na jej stronach mogą również w ten sam sposób przydać się nowym mieszkańcom Rogoźnej, którzy coraz liczniej osiedlają się w tej dzielnicy miasta, zaś rdzennych mieszkańców zmotywować do rodzinnych wspomnień.

W książce zamieszczono fotografie archiwalne pochodzące ze zbiorów prywatnych oraz fotografie współczesne, mapy i tabele.

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.