Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Leksykon żorski

Leksykon żorski

Leksykon żorski / [red. Lucjan Buchalik, Tomasz Górecki : zespół aut. Leokadia Buchman i in.]

Żory : Muzeum Miejskie : Towarzystwo Miłośników Miasta Żory, [2011]. – 516 s. : il. kolor. ; 25 cm

Bibliografia s. 512 - 516

ISBN 978-83-927506-6-6

 

Żory

Encyklopedie

Jest to pierwsze w Żorach tego typu wydawnictwo. Podjęto w nim próbę encyklopedycznego ujęcia wszystkich możliwych tematów dotyczących naszego miasta. Znajdziemy w nim zarówno fakty historyczne, jak i informacje dotyczące współczesności. Cała ta skarbnica wiedzy jest bogato ilustrowana fotografiami głównie kolorowymi, które pochodzą od osób prywatnych oraz ze zbiorów instytucji miejskich.

Z zamiarem opracowania tego typu wydawnictwa już od kilku lat nosiło się Towarzystwo Miłośników Miasta Żory. W połowie 2009 roku pomysł realizacji takiego leksykonu zgłosił radny Dariusz Domański, mając jednak na myśli wirtualną formę, dostępną w internecie. Po dłuższych dyskusjach zdecydowano się jednak na klasyczną formę książkową tego wydawnictwa. Wydanie publikacji powierzono TMMŻ oraz Muzeum Miejskiemu.

Z ramienia TMMŻ pracami nad leksykonem zajmował się pięcioosobowy zespół autorski, którego członkowie sukcesywnie opracowywali większość haseł historycznych. Nad częścią tych haseł pracowały też 24 inne osoby, będące specjalistami od danej tematyki.

Z kolei Muzeum Miejskie podjęło się opracowania oraz zredagowania haseł współczesnych.

Całość przedsięwzięcia koordynował  prezes TMMŻ, Henryk Buchalik, a redakcją całości materiału zajęli się Lucjan Buchalik i Tomasz Górecki.

Efektem pracy całego zespołu jest kompendium wiedzy o mieście i ludziach z nim związanych, zawierające 1494 hasła i 923 fotografii, grafik i reprodukcji.

W publikacji tej daje się jednak zauważyć, że zbyt krótki czas, jaki był przeznaczony na realizację tego przedsięwzięcia spowodował, że nie jest to dzieło w sposób kompletny wyczerpujące tematykę. Zbyt mało czasu nie pozwoliło do wielu informacji dotrzeć, bądź je odpowiednio opracować.

Na końcu książki zamieszczono bibliografię, z której korzystano przy opracowywaniu haseł.