Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Kościół ewangelicki

Kościół ewangelicki

Kościół ewangelicko-augsburski pw. Zbawiciela mieści się przy ul. Osińskiej 4.

Wzniesiony w latach 1921-31 według projektu wrocławskich architektów Herberta i Henryka Erazów powstałego w 1915. Budynek jest murowany, otynkowany, cokół wykonany z nieregularnych boniowanych kamieni, dach pokryty blachą miedzianą.

Kościół ma kształt prostopadłościanu z krótkim, niższym prezbiterium. Po bokach znajdują się zakrystia i przedsionek. Za przedsionkiem wznosi się masywna wieża czworoboczna, przechodząca ponad gzymsem w ośmiokąt, nakryta hełmem cebulastym z latarnią. Na północnej ścianie wieży znajduje się zegar.

Nawa główna kościoła nakryta jest stropem drewnianym w formie sklepienia kolebkowego. Po lewej stronie na piętrze mieści się otwarty balkon połączony z chórem.

Wewnętrzny wystrój kościoła z czasów jego budowy to mensa ołtarzowa i chrzcielnica.