Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Kościółek i kościół pw. ŚŚ. Filipa i Jakuba

Kościółek i kościół pw. ŚŚ. Filipa i Jakuba

Także w 2012 roku przeprowadzono georadarowe badania podziemi kościoła farnego pw. św.św. Filipa i Jakuba. Zachowały się bowiem zapisy historyczne, iż kościół ten w przeszłości posiadał liczne podziemne krypty, które w większości zostały zasypane, lub zamurowane, w czasie odbudowy świątyni po drugiej wojnie światowej.

Co udało się ustalić za pomocą georadaru? Zlokalizowano dwie nienaruszone krypty za ołtarzem głównym oraz kilkanaście miejsc w prezbiterium oraz głównej nawie kościoła, gdzie kiedyś krypy się znajdowały. Badania przeprowadzono także na zewnątrz kościoła, co pozwoliło na ustalenie rozmiarów kruchty i kaplic, które istniały tutaj do końca drugiej wojny światowej. Odkryto także ślady dawnych dobudówek, o których do tej pory nic nie było wiadomo. Nie ma po nich śladu nie tylko na fotografiach z początku XX wieku, ale i na pochodzącej z połowy XVIII wieku rycinie Wehrnera. Znaczyłoby to, że pochodzą z wcześniejszych lat istnienia kościoła i zostały zniszczone w czasie któregoś z pożarów w siedemnastym lub osiemnastym stuleciu.