Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Brama Dolna i Górna

Brama Dolna i Górna

Pierwsze badania archeologiczne na terenie Żor przeprowadzono w roku 1972 na zlecenie katowickiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków.

Prace przeprowadzała krakowska Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska. Lokalizacja wykopów miała pozwolić na ustalenie nie tylko dokładnego przebiegu murów obronnych w miejscach, gdzie zostały wcześniej rozebrane, ale przede wszystkim zlokalizowanie fundamentów bram miejskich. Sukces osiągnięto w trakcie poszukiwań Bramy Cieszyńskiej, czyli Górnej, która zlokalizowana była w obszarze dzisiejszej ulicy Moniuszki i Górne Przedmieście. W wyniku prac rozpoznano zarys fundamentów budowli, które znajdowały się około 1,5 metra pod obecnym poziomem gruntu.

Technika budowy bramy była analogiczna do techniki wznoszenia murów obronnych w tym rejonie, jednak nie była ona budowana równocześnie z murem. Wskazują na to: różnica w poziomie posadowienia stopy fundamentowej wynosząca około pół metra i dylatacja na styku bramy i dochodzących do niej murów. Nie znaleziono wtedy żadnych śladów Bramy Dolnej. Po latach okazało się, że szukano jej w złym miejscu. Nie znajdowała się ona bowiem w ciągu obecnej ulicy Szeptyckiego, lecz  przy tzw. „Małym Rynku” przy wylocie ulicy Szerokiej. Na jej ślady natrafiono przy okazji generalnego remontu jednej z kamienic, właściwie, w tym przypadku można było mówić o wyburzeniu starej budowli i postawieniu nowego obiektu na jej miejscu. Właśnie wtedy natrafiono na fundamenty bramy.

Miejsce, w którym się znajdują, można zobaczyć odwiedzając jeden ze sklepów znajdujących się w tej kamienicy. W podłodze znajduje się tam okolicznościowy napis.