Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Epoka kamienia

Epoka kamienia

Czasy paleolitu

Jeszcze w końcu XX wieku niewiele wiedziano na temat ewentualnego osadnictwa na terenach położonych w pobliżu Żor w czasach epoki kamienia. Zmieniło się to w wyniku badań przeprowadzonych na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” w dolinie rzeki Rudy.

Najpierw, w latach 1994-1996 przeprowadzono wstępną prospekscję terenową, która pozwoliła określić kilkanaście stanowisk archeologicznych dla tej epoki, zaś w roku 2000 przeprowadzono badania ratunkowe na dwóch stanowiskach w związku z przygotowywaną już wtedy budową autostrady A1. W ich wyniku, m.in. na terenie dzisiejszego Kamienia w Rybniku i żorskiego Rownia, odnaleziono ślady ludzkiej działalności sięgające aż 250 tysięcy lat wstecz.

W czasach paleolitu tzw. „obszar rybnicko-żorsko- wodzisławski” miał spore walory dla osadnictwa ludzkiego: leżał w umiarkowanej strefie klimatycznej, miał rozwiniętą sieć rzeczną, obfitował dużą ilość narzutowych surowców krzemiennych, będących podstawą produkcji ówczesnych narzędzi.

Usytuowany jest też pomiędzy dwoma, dużymi, dobrze już przebadanymi skupiskami osadnictwa z tego okresu: na Płaskowyżu Głubczyckim i Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. W trakcie badań przeprowadzonych między innymi w okolicach Rownia, odkryto kilkaset obiektów, narzędzi i fragmentów narzędzi wykonanych z krzemienia, np. zgrzebła, rylce, drapaki, przekłuwacze i różnego rodzaju narzędzia zębate.

Znalezione ślady osadnictwa dowodzą, że obszar ten nawiedzany był przez długi czas w epoce kamiennej, od 250 tysięcy lat aż do czyli 10 tysięcy lat temu czyli w okresie od środkowego do schyłkowego paleolitu. Można nawet rzec, że był to obszar intensywnego osadnictwa, które miało co prawda charakter przede wszystkim sezonowy, związany z ciepłą porą roku. W trakcie pobytu grupy ludzkie prowadziły działania typowe dla tego okresu: przetwarzano surowce, polowano na zamieszkujące tu zwierzęta, prowadzono odłowy w rzekach.

Niestety, na podstawie dotychczasowych badań nie da się dokładnie określić chronologii i przynależności kulturowej znalezisk i rozpoznać charakteru osadnictwa. Istnieje szansa, że kolejne prace wykopaliskowe dostarczą nowych informacji.

Źródło:

E.M. Foltyn, M. Foltyn, Starsza epoka kamienia we wschodniej części Górnego Śląska w świetle odkryć w dorzeczu Rudy. [w:], Ludzie i kultury, Żory 2003