Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Civitas Sari

Civitas Sari

Civitas Sari, czyli miasto Żory 

W powszechnym mniemaniu, tak mieszkańcy tej miejscowości mogą mówić o miejscu swego zamieszkania od 24 lutego 1272 roku.

Wtedy to bowiem Władysław książę Opola i Raciborza miał Żorom nadać prawa miejskie, o czym świadczyć ma zachowany z tamtych czasów dokument.  Jak to zwykle bywa, prawda historyczna jest jednak nieco bardziej skomplikowana. W rzeczywistości bowiem zarówno charakter i rodzaj tego dokumentu, a nawet data jego powstania odbiegają od tego, czego dowiedzieć się można w uproszczonych opracowaniach na temat dziejów miasta.

Dokument wydany na raciborskim zamku przez księcia Władysława jest bowiem, po pierwsze swego rodzaju aktem notarialnym, w którym władca dokonuje wymiany dóbr pomiędzy z właścicielem żorskiej wsi, swym rycerzem Chwaliszem. Ten ostatni w zamian otrzymał znajdującą się w pobliżu Pszczyny wieś Ściernie.

Po drugie książę Władysław w tym dokumencie oświadcza wolę założenia w Żorach obronnego miasta. Była to oczywiście brzemienna w skutki decyzja, która spowodowała przekształcenie istniejącej w tym miejscu wioski w miasto lokowane (jak inne miasta księstwa) na prawie niemieckim, nie jest to jednak klasyczny akt lokacyjny, w którym z reguły dokładnie precyzowane są prawa i obowiązki mieszczan. Tak można było postąpić, gdy rangę miasta w sensie prawnym otrzymywał istniejący od dawna gród spełniający funkcje miejskie, lecz działający na zasadach dawnego prawa polskiego. Tak było chociażby w przypadku Wrocławia, Opola czy Raciborza w księstwach śląskich, czy Krakowa w Małopolsce.

Przy zakładaniu miasta na obszarze dawnych wsi czy wręcz na tzw. surowym korzeniu, czyli w miejscu dotychczas niezamieszkanym, działający w imieniu władcy organizator tego przedsięwzięcia zwany zasadźcą otrzymywał czas na ściągnięcie na miejsce osadników oraz na przygotowania niezbędne do wytyczenia granic miasta, rozplanowania jego ulic, wzniesienia pierwszych budynków i obwałowań. Dopiero w miarę powstawania infrastruktury miejskiej władca nadawał kolejne przywileje, aż w końcu, po wielu latach, dane miasto otrzymywało tzw. wielki przywilej.

Niestety w przypadku Żor nie zachowały się kolejne dokumenty potwierdzające prawa i obowiązki mieszczan.

Nawet ów pierwszy dokument zawierający pozwolenie na założenie miasta znany jest jedynie z osiemnastowiecznego odpisu, który znajduje się w Archiwum Państwowym w Pszczynie. Powodem zniszczenia najstarszych miejskich dokumentów najprawdopodobniej był pierwszy potwierdzony w źródłach wielki pożar miasta, który strawił jego zabudowę w 1454 r.

Dokładna data wystawienia przez księcia Władysława dokumentu zawierającego decyzję o przekształceniu Żor w miasto nie jest do końca jednoznaczna.

Średniowieczni kanceliści w dokumentach używali na określenie dat kalendarza chrześcijańskiego, w którym dni określano imionami świętych pańskich oraz, często w przypadkach wymagających uściślenia daty, starego kalendarza rzymskiego.

Dokument dotyczący Żor wystawiony został w dniu św. Macieja. Z racji tego, że rok 1272 był rokiem przestępnym, pamiątkę tego świętego obchodzono zarówno 24, jak i 25 lutego. Według badacza historii Żor, prof. Idziego Panica, decyzja o założeniu miasta spisana została raczej 25 lutego, ponieważ na 24 w kalendarzu rzymskim przypadają VI kalendy marcowe, natomiast w dokumencie brak jakiejkolwiek wzmianki na ten temat.