Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Formierka z Huty Pawła

Formierka z Huty Pawła

Formierka z Huty Pawła

Od 1842 do 2005 roku działała w mieście odlewnia żeliwa, zwana „Hutą Pawła”. Przetapiano w niej surowe żelazo, z którego odlewano następnie, przy pomocy różnych urządzeń i technologii, przedmioty użytkowe.

Przez 160 lat swej działalności, choć zapewniała pracę kolejnym pokoleniom żorzan, nie cieszyła się sympatią mieszkańców centrum miasta, z powodu zanieczyszczeń powietrza, jakie powodowała. Po likwidacji huty, urządzenia, które się w niej znajdowały zostały wyprzedane przez syndyka masy upadłościowej.

Jedynym wyjątkiem jest wyprodukowana w Hamburgu w 1918 roku formierka firmy „Barbarossa”, która mimo swych lat, aż do końca działalności huty służyła do produkcji odlewów. W czasie wyprzedaży została ona wykupiona przez Urząd Miasta Żory i następnie przekazana do żorskiego muzeum.

Formierka, jest urządzeniem służącym do wykonywania form odlewniczych z mas formierskich. Głównymi operacjami formierki są: zagęszczanie masy formierskiej, obracanie formy oraz oddzielanie modelu od formy. Formierstwo, jako sztuka wykonywania odlewów znane było już w średniowieczu. Wtedy formy wykonywano z gliny lub gipsu. Współcześnie do masy formierskiej wykorzystuje się specjalną mieszaninę piasku, gliny i specjalistycznego spoiwa.

Żorska formierka, jest urządzeniem obsługiwanym ręcznie, typu trzpieniowego. Sama także jest wykonana z odlewów żelaznych uzupełnionych konstrukcjami stalowymi. Waży ok. 400 kilogramów. Jest jedynym zachowanym w mieście obiektem związanym z odlewnictwem.