Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

MŻo/1320

MŻo/1320

MZO_1320
MZO_1320

Numer inwentarzowy: MŻo/1320
Materiał: papier
Technika: drukarska
Pochodzenie: Polska
Wymiary: 
wysokość – 9,0 cm
szerokość – 14,0 cm
Datacja: około 1920-1926

Wydawnictwo: Verlag P. Hunold, Żory (Sohrau)
 

Opis

Karta pocztowa obiegowa, z widokiem willi Haeringa w Żorach. Widokówka monochromatyczna, w kolorystyce sepii, w formacie poziomym, wykonana techniką druku.
 

Awers: widok na zabudowania willi z perspektywy zabudowań po drugiej stronie dzisiejszej ulicy Męczenników Oświęcimskich; na pierwszym planie, z lewej strony widoczne zadrzewienie; główny budynek za parkanem, w głębi ogrodu; w tle nieistniejące elementy architektoniczne, wieńczące założenie; w górnej partii przedstawienia, na tle nieba, zakomponowany napis wielowersowy w językach polskim i niemieckim: Żory. / Uzdrowisko Związku kas chorych na Woj. Śląskie / (dawn. Willa Haering). / Sohrau. / Erholungsheim / des Kranken kassenverbandes / der Wojewodschaft Schlesien / (früher Villa Haering).; przedstawienie zamknięte biała ramką.

Rewers: dwa pola dzielone pionową kreską rozdzieloną wyśrodkowanym, odwróconym o 90o napisem: Verlag P. Hunold, Żory (Sohrau); lewe, przeznaczone do korespondencji, zapisane pismem odręcznym w języku niemieckim, korespondencja datowana 6.III.29126; prawe, zadruk adresowy wypełniony odręcznie; w prawym górnym rogu ślad po znaczku i częściowa pieczęć urzędu pocztowego; wzdłuż górnej krawędzi, dodatkowy zapis odręczny w układzie odwróconym o 180o.