Mżo/1153
Mżo/1153

Numer inwentarzowy: MŻo/1153
Materiał: papier
Technika: drukarska
Pochodzenie: Polska
Wymiary:
wysokość - 16,0 cm
szerokość - 12,0 cm
Datacja: 1992 r.
Wydawca: Wydawnictwo „Solo Press”
Nakład: [bd]
Autor fotografii: Marek Jan Karaś
Opis
Karta pocztowa z kolorową fotografią kościoła ewangelickiego w Żorach z końca XX wieku. Pocztówka w formacie pionowym, wykonana techniką druku.
Awers: widok na zabudowania kościoła – wieżę i korpus nawowy, z perspektywy ulicy Kościuszki; przedstawienie o charakterze nokturnu wypełnia prawie całą powierzchnię awersu, pole główne ogranicza jedynie biała, prosta ramka.
Rewers: dwa pola rozdzielone napisem kapitałą, obróconym o 270o: Żory – kościół ewangelicki; lewe
wypełnione w całości treścią tłumaczoną na dwa języki obce: angielski i niemiecki, w układzie jednej kolumny; fragment środkowy w języku polskim:
„Parafia ewangelicka istnieje w Żorach od 1569 roku. Wybuch wojny trzydziestoletniej w 1618 zapoczątkował okres kontrreformacji, który trwał przeszło 150 lat.
Zabroniono wtedy odprawiania ewangelickich nabożeństw, wypędzono księży i zamknięto szkołę ewangeliczną. Pozostała garstka ewangelistów uczęszczała na nabożeństwa do Ustronia, Cieszyna i Rybnika.
Żorska parafia ewangelicka odradza się w 1851 roku. W 1853 zakupuje strzelnicę należącą wcześniej do Bractwa Kurkowego, którą przebudowano i w rok później poświęcono. Wkrótce okazało się, że kościół jest za mały.
Wybuch pierwszej wojny światowej przerwał prace związane z budową nowego kościoła, który wybudowano dopiero w 1931 roku. Po drugiej wojnie światowej, plebanię i kościół zajęła parafia rzymsko-katolicka, budynek szkolny stał się własnością miasta. Po wielu usilnych staraniach, w 1950, ewangelicy odzyskali swój kościół i plebanię, a w roku 1990 także budynek byłej szkoły ewangelickiej.”
Prawe pole, z miejscem na dane adresata i naklejenie znaczka; w nagłówku napis: Wydawnictwo SOLO PRESS, dane teleadresowe [z prawej strony logotyp] [poniżej] Zdjęcie: Marek Jan Karaś; w stopce napis: Drukarnia GRAF PRINT II [z prawej strony logotyp] [poniżej] dane teleadresowe.