Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

MŻo/1066

MŻo/1066

MZO_1066
MZO_1066

Numer inwentarzowy: MŻo/1066
Materiał: papier
Technika: drukarska
Pochodzenie: Polska
Wymiary: 
wysokość – 8,9 cm
szerokość – 13,9 cm
Datacja: lata 30. XX w.

Wydawnictwo: Adolf Wyrobek, Żory
 

Opis

Karta pocztowa obiegowa, przedstawiająca fragment rynku w Żorach. Widokówka czarno-biała w formacie poziomym, wykonana techniką druku.
 

Awers: przedstawienie fragmentu rynku, widok na zabudowania pierzei wschodniej z budynkiem hotelu i południowej z Ratuszem; dolną partię wypełnia płyta rynku z pojedynczymi drzewami i sylwetkami ludzi na pierwszym tle; z lewej strony pomnik św. Jana Nepomucena; przedstawienie zamknięte białą ramką; w prawym dolnym narożniku napis: Żory. Rynek.

Rewers: dwa pola dzielone dwuwersowym, wyśrodkowanym, odwróconym o 90o napisem: Nakł. Adolf Wyrobek, Żory [poniżej] Przedruk wzbroniony; lewe, wypełnia odręczna korespondencja niebieską kredką w języku polskim, w układzie obróconym o 270o; korespondencja datowana 5.IX.35; w lewym dolnym rogu, w niewielkiej ramce dwuwersowy napis: Zakłady Reprodukcyjne [poniżej] „Akropol” Kraków XXII; prawe, z nadrukiem adresowym, zapisanym pismem odręcznym ze wskazaniem danych adresata; w prawym górnym rogu naklejony znaczek opieczętowany znakiem poczty.