Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Przyrząd do zdejmowania butów

Przyrząd do zdejmowania butów

MŻo_184
MŻo_184

Numer inwentarzowy: MŻo/184

Wymiary:
Wysokość - 11 cm 
Szerokość - 15 cm 
Długość - 50 cm
Materiał: drewno
Technika: wyrób rzemieślniczy
Pochodzenie: Palowice, Górny Śląsk
Datacja: połowa XX w.

Opis: 
Przyrząd do zdejmowania butów bez schylania, na Śląsku zwany jest sebuwacz. Prezentowany egzemplarz wykonany jest z drewna dębowego. Podstawowa jego część składa się deski rozszerzającej się w górnej części, tam też znajduje się wycięcie służące do włożenie tylnej części buta (nopiyntka) celem jego zdjęcia. Część dolna spierała się na podłodze, aby sebuwacz użyć należało ją nadepnąć jedną nogą a drugą włożyć we wspomniane wycięcie. Druga część sebuwacza była uniesiona lekko ku górze dzięki dwom kołkom wbitym do deski. Prawdopodobnie pierwsze sebuwacze wykonane były z rogów zwierząt domowych.
Na Górnym Śląsku sebuwaczami określano nie tylko przedmioty służące do zdejmowania butów ale także do zakładania butów.
Prezentowany obiekt pochodzi z kolekcji Alfreda Buchty z Palowic (gmina Czerwionka-Leszczyny, powiat Rybnik). Przekazany jako darowizna dla Muzeum Miejskiego w Żorach dnia 30.12.2003.