Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Pralka

Pralka

MŻo_152_a_b
MŻo_152_a_b

Numer inwentarzowy: MŻo/152/a-b

Wymiary:
Wysokość – 112 cm
Szerokość – 80 cm
Głębokość - 46 cm
Materiał: drewno, blacha ocynkowana
Technika: stolarska, wyrób fabryczny – część blaszana.
Pochodzenie: Palowice, Górny Śląsk
Datacja: połowa XX w.

Opis: 
Pralka drewniana ręczna czworoboczna, bęben wykonany z blachy ocynkowanej, fornirowanej. W górnej części pralki znajduje się drewniana część ruchoma z długą rękojeścią. Oryginalny część uległa uszkodzeniu, odtworzył ją kolekcjoner A. Buchta. Osoba piorąca poruszała energicznie rękojeścią części ruchomej w prawo i lewo powodując przesuwanie się pranych tkanin między bębnem i częścią ruchomą. Pralka stoi na czterech nogach, które zostały przytwierdzone wkrętami do drewna.
Prezentowany obiekt pochodzi z kolekcji Alfreda Buchty z Palowic (gmina Czerwionka-Leszczyny, powiat Rybnik). Przekazany jako darowizna dla Muzeum Miejskiego w Żorach dnia 30.12.2003.