Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Pojemniki

Pojemniki

MŻo_970_1_8
MŻo_970_1_8

Numer inwentarzowy: MŻo/970-1-8   

Wymiary:
MŻo/970-1-3 pojemniki na produkty spożywcze
Wysokość: 20,0 cm   
Szerokość: 16,0 cm
Głębokość: 11,0 cm
MŻo/970-4-8 pojemniki na przyprawy
Wysokość: 13,0 cm   
Szerokość: 6,5 cm
Głębokość: 7,0 cm
Materiał: fajans
Technika: wyrób fabryczny
Pochodzenie: Górny Śląsk
Datacja: połowa XX w.

Opis: 
Zestaw pojemników z pokrywkami, większe na produkty spożywcze, mniejsze na przyprawy. 
Przód pojemnika zdobiony elementami geometrycznymi w kolorach (zielonym, szarym, czerwonym). Większe mają z przodu napis: ryż, kawa, grysik. 
Mniejsze pojemniki napis: muszkat, cynamon, pieprz, kminek, korzenie. Szczególnie interesujące są pojemniki z napisami korzenie i pieprz. Dwa pojemniki z różnymi napisami sugerują, że są to różne przyprawy. Należy jednak pamiętać, że w języku śląskim korzenie oznacza pieprz. 
Wynika z tego, że w tym zestawie były dwa pojemniki na pieprz. Można zadać pytanie dlaczego producent wykonał dwa pojemniki na jedną przyprawę. Odpowiedź może być związana z miejscem produkcji. Producent z Włocławka zapewne nie znał języka śląskiego. Wszystkie pojemniki posiadają od spodu stempel wytwórni z napisem: Czamański Włocławek 1956. 
Pojemniki tego typu były charakterystycznym elementem wyposażenia tradycyjnej kuchni śląskiej.
Darowizna Ewy Rotter-Płóciennik dla Muzeum Miejskiego w Żorach z dnia 15.03.2005.