Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Pas do polerowania brzytwy

Pas do polerowania brzytwy

MŻo_1234
MŻo_1234

Numer inwentarzowy: MŻo/1234

Wymiary:
Wysokość – 5,5 cm
Długość – 38 cm
Szerokość – 4 cm
Długość – 11,5 cm (rękojeść)
Materiał: drewno, skóra
Technika: wyrób rzemieślniczy
Pochodzenie: Górny Śląsk
Datacja: połowa XX w.

Opis: 
Przed każdym użyciem brzytwę należy wypolerować, celem tej czynności jest wygładzenie powierzchni krawędzi tnącej, która ulega drobnym uszkodzeniom po każdym goleniu oraz usunięcie zalążków rdzy. Do polerowania służy pas skórzany lub parciany, najpopularniejszym modelem jest pas giętki swobodnie zwisający, aby go użyć należy go zamocować do stabilnego zaczepu. Drugim rodzajem są tak zwane pasy sztywne ze względu na kształt zwane też wiosełkami,  ich zaletą jest brak konieczności znalezienia punktu zaczepienia.
Prezentowany obiekt należy do drugiego rodzaju pasów, wykonany jest z drewna, posiada rękojeść ze sznurkiem. Zasadnicza część kształtem przypomina dwa połączone wiosła, na których znajduje się skórzany pas.
Darowizna Teresy Cabaj dla Muzeum Miejskiego w Żorach z dnia 17.05.2007.