Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Chodzik

Chodzik

Chodzik
Chodzik

Wymiary:

Wysokość – 43 cm
Długość – 51 cm
Szerokość – 42 cm
Średnica otworu (owal) - 27 - 29 cm
Materiał: drewno
Technika: wyrób rzemieślniczy
Pochodzenie: Górny Śląsk
Datacja: połowa XX w.

Opis: 
Chodzik wykonany jest z drewna, górna część (blat) z desek, cztery nogi z samorodnych patyków. Według kolekcjonera był to chodzik dla dzieci uczących się chodzić. Podkreślał, że sprzęt ten nie służył jako siedzisko, szczególnie dla dorosłych, słabe nogi nie utrzymałyby dużego ciężaru. Dziecko wkładano do otworu, kiedy stało trzymało się blatu chroniąc się przed upadkiem. Według niektórych źródeł sprzęty tego typu mogły również służyć jako podstawka pod miednicę.
Prezentowany obiekt pochodzi z kolekcji Alfreda Buchty z Palowic (gmina Czerwionka-Leszczyny, powiat Rybnik). Przekazany jako darowizna dla Muzeum Miejskiego w Żorach dnia 30.12.2003.