Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Realizacja

Realizacja

PROJEKT

„Nasza Tożsamość – stworzenie cyfrowej wystawy wraz z digitalizacją zbiorów” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Cyfrowa”.


 

ORGANIZATORZY:

 • Fundacja Sztuka
 • Muzeum Miejskie w Żorach

 

AUTOR KONCEPCJI WYSTAWY WIRTUALNEJ

 • Katarzyna Podyma (Muzeum Miejskie w Żorach)

 

KURATORZY

 • Lucjan Buchalik (Muzeum Miejskie w Żorach)
 • Jacek Struczyk (Muzeum Miejskie w Żorach)

 

AUTORZY TEKSTÓW / OPRACOWAŃ

 • Jacek Struczyk (Muzeum Miejskie w Żorach)
 • Lucjan Buchalik (Muzeum Miejskie w Żorach)
 • Tomasz Górecki (Muzeum Miejskie w Żorach)
 • Joanna Cyganek (Fundacja Sztuka)
 • Jadwiga Konat-Zgódka
 • Edward Burcek (Towarzystwo Miłośników Miasta Żory)
 • Katarzyna Podyma (Muzeum Miejskie w Żorach)

 

AUTORZY GRAFIKI / FOTOGRAFII / FILMÓW

 • Anna Flaga (Muzeum Miejskie w Żorach)
 • Piotr Flaga
 • Janusz Janik
 • Jacek Struczyk

 

OSOBY WSPÓŁPRACUJĄCE

 • Zofia Przeliorz
 • Ludwik Wróbel
 • Maria Wróbel
 • Eryka Krawczyk

 

O ORGANIZATORACH

FUNDACJA SZTUKA

Fundację tworzą osoby od ponad 20 lat zajmujące się zawodowo pracą w dziedzinie kultury i posiadające wykształcenie kierunkowe, w tym wyższe. Założycielem Fundacji jest Marek Jan Karaś - artysta fotografik z ponad 30-letnim doświadczeniem zawodowym i wybitnym dorobkiem twórczym - członek oddziału śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Ma bogate doświadczenie w realizacji warsztatów i szkoleń z fotografii. Osoby tworzące fundację od ponad 20 lat działają na rzecz lokalnej społeczności realizując wiele projektów w ramach działalności "Gazety Żorskiej" i portalu zory24.pl. Drugim fundatorem Fundacji Sztuka jest Joanna Cyganek - magister polonistyki, dziennikarka, twórca, znawca literatury, posiadająca ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe z dziedziny literatury i dziennikarstwa.

Z fundacją na stałe współpracuje grafik komputerowy z wykształceniem wyższym i 10-letnim dorobkiem zawodowym. Fundacja współpracuje na stałe ze specjalistą ds. promocji i PR z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Fundacja dysponuje zapleczem technicznym i sprzętowym oraz biurowym wysokiej klasy.

Fundacja Sztuka realizuje m.in. coroczny projekt "Żorski Plener Fotograficzny" - od 2010 roku. Współpracuje także z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, odziałem śląskim ZPAF oraz wieloma regionalnymi i lokalnymi instytucjami kultury zarówno samorządowymi, jak i z III sektora. 

 

MUZEUM MIEJSKIE W ŻORACH

SIEDZIBA

Muzeum Miejskie w Żorach zostało utworzone w grudniu 2000 r. z inicjatywy władz miasta Żory, osób indywidualnych skupionych wokół Towarzystwa Miłośników Miasta Żory oraz ówczesnego dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Lucjana Buchalika. Do roku 2013 mieściło się w wynajmowanych pomieszczeniach Miejskiego Ośrodka Kultury.

Powierzchnia muzeum wynosiła wówczas 476 m2, w tym na powierzchnię wystawienniczą przypadało ok. 250 m2. Placówka zatrudniała osiem osób, w pierwszym roku działalności odwiedziło ją 4678 zwiedzających.

W 2014 r. muzeum zostało przeniesione do nowej siedziby przy ul. Muzealnej 1/2 w Żorach. Do jego dyspozycji oddane zostały pomieszczenia w odrestaurowanej willi Haeringa oraz w dobudowanej części wystawienniczo-magazynowej.

Muzeum dysponuje ogólną powierzchnią 1100 m2, w tym na powierzchnię wystawienniczą przypada 497 m2. Do dyspozycji placówki oddano również nowoczesną salę konferencyjną na 80 osób. Muzeum zatrudnia 21 pracowników. W pierwszym roku działalności w nowej siedzibie z oferty placówki skorzystało ponad 25 tys. osób.

 

ORGANIZACJA

Piętnastoletni okres działalności to czas realizacji kolejnych etapów Zintegrowanego Planu Rozwoju, który był nagradzany w różnych konkursach.

Zintegrowany Plan Rozwoju Muzeum Miejskiego w swoich podstawowych założeniach bazował na stworzeniu oferty: otwartej, ujednoliconej, opartej na rzetelnym warsztacie naukowym, realizowanej przede wszystkim przez projekty kulturoznawczo-edukacyjne. 

 •  Samorządowy Lider Zarządzania

​​Nagroda w konkursie „Samorządowy Lider Zarządzania 2007” za nowatorskie podejście do zarządzania instytucją kultury w ramach Zintegrowanego Planu Rozwoju na bazie projektów obejmujących całe spektrum działań interdyscyplinarnych.

 • Partnerstwo Publiczno-Prywatne

​​Nagroda specjalna w konkursie „Dobre Praktyki PPP” za projekt inwestycyjny „Yatenga – Spotkanie Kultur Świata” za niespotykane podejście do idei partnerstwa prywatno-publicznego ze strony instytucji muzealnej.

 •  Sybilla 2013

​​Wyróżnienie w konkursie na Najważniejsze Wydarzenie Muzealne Roku za projekt „Inwestycja wspólnego interesu publiczno-prywatnego – Muzeum Miejskie w Żorach”. Inwestycja budowy siedziby muzeum została nagrodzona za nowatorskie rozwiązania na gruncie polskim, łączące sferę biznesu ze sferą publiczną w celu osiągnięcia zarówno obopólnej korzyści, jak i realizacji polityki Programu Partnerstwa Biznesowego dla potrzeb lokalnej społeczności.

 

ZBIORY / MAGAZYNY

Muzeum gromadzi obiekty z zakresu historii miasta Żory oraz historii i kultury regionu, jak również kultur pozaeuropejskich (szczególnie afrykańskich) w sposób przemyślany, w celu budowy reprezentatywnych kolekcji podkreślających charakter Muzeum oraz wyróżniających go spośród innych.

W pierwszy roku działalności Muzeum posiadało 616 muzealiów, w tym 442 obiekty na stanie inwentarza Działu Historii i Kultury Regionu oraz 174 obiekty na stanie inwentarza Działu Kultur Pozaeuropejskich.

Zbiory przechowywane były w wynajmowanych pomieszczeniach, nie spełniających wymogów konserwatorskich.

Na koniec 2014 r. Muzeum posiada 4 559 muzealiów, w tym 2004 obiekty na stanie inwentarza Działu Historii i Kultury Regionu oraz 2 555 obiektów na stanie inwentarza Działu Kultur Pozaeuropejskich.

Zbiory przechowywane są w nowocześnie urządzonych magazynach dostosowanych do wymagań i charakteru zbiorów oraz zapewniających im pełne bezpieczeństwo. 

 

WYSTAWY

Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą w oparciu o zbiory własne i wypożyczenia. Wystawy są jednocześnie wyznacznikiem realizowanych projektów edukacyjnych. Zbiory prezentowane są w ramach wystaw stałych i czasowych oraz w ramach wystaw objazdowych w innych ośrodkach muzealnych w kraju. 

wystawy stałe

Do roku 2015 Muzeum oddało do dyspozycji zwiedzających trzy wystawy stałe: „W afrykańskich wioskach”, „Historia miasta” oraz „W śląskiej izbie”. 

wystawy czasowe

Do roku 2015 Muzeum zorganizowało 113 wystaw czasowych, które obejrzało ponad 29 000 zwiedzających. 

 

WYPRAWY NAUKOWO-BADAWCZE

Muzeum prowadzi regularną działalność naukowo-badawczą opartą na własnych badaniach terenowych pracowników, głównie w Afryce Zachodniej. Bezpośrednim efektem prowadzonych badań są nowe eksponaty, rozbudowa informacji naukowej muzeum oraz artykuły i publikacje naukowe pracowników.

Do roku 2015 muzeum zorganizowało 16 wypraw naukowo-badawczych.

 

EDUKACJA

Edukacja rozwojowa

Muzeum od początku swojej działalności realizuje projekty z zakresu edukacji rozwojowej. Działania edukacyjne są prowadzone na podstawie „Teorii Jednego Projektu”, która zakłada:charakter kulturoznawczo-edukacyjny realizowanych projektów,

 • przedstawianie w jak najszerszej perspektywie odmienności kulturowych,
 • interdyscyplinarność,
 • podjęcie dialogu kulturowego,
 • wieloetapowość i długi czas realizacji projektów,
 • otwartość oferty, zróżnicowanej pod względem zawartości merytorycznej i dostosowanej do wieku odbiorcy,
 • nacisk na pracę edukacyjną, stanowiącą zasadniczy element projektu.

Do roku 2015 muzeum zrealizowało 15 projektów kulturoznawczo-edukacyjnych. Nowatorstwo projektów było wielokrotnie nagradzane. Wśród nagród można wymienić wyróżnienie „Sybilla”, nagrody i wyróżnienia marszałka województwa śląskiego oraz nagrody European Language Label.

Edukacja regionalna

Od 2010 r. w ramach edukacji muzealnej realizowane są zadania Centrum Edukacji Regionalnej. Głównym celem CER jest kształcenie kompetencji regionalnych, umiejętności analizy i obioru treści związanych z kulturą regionu dostępną dla dzieci przedszkolnych i młodzieży szkolnej, a także wyrównywanie szans uczniów na zdobycie wiedzy o miejscu zamieszkania i regionie.

Centrum Edukacji Regionalnej realizuje projekt „Lekcje regionalizmu na żywo” prowadzony zgodnie z programem autorskim „Jestem spadkobiercą i twórcą dziedzictwa kulturowego”.

Muzeum przygotowuje co roku ofertę edukacyjną składającą się średnio z 23 tematów. Skorzystało z niej ponad 126 tys. odbiorców.

 

WYDAWNICTWA

Muzeum realizuje konsekwentną politykę wydawniczą, która zakłada równowagę pomiędzy wydawnictwami naukowymi, popularnonaukowymi i edukacyjnymi. Zadania są realizowane z dbałością zarówno o poziom naukowy, jak i edytorski. Niektóre z wydawnictw zostały nagrodzone przez marszałka województwa śląskiego.

Do roku 2015 muzeum wydało 17 pozycji książkowych, 8 zeszytów muzealnych oraz opublikowało 15 edycji „Kalendarza Żorskiego” wraz z suplementem.