Realizacja
Realizacja
PROJEKT
„Nasza Tożsamość – stworzenie cyfrowej wystawy wraz z digitalizacją zbiorów” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Cyfrowa”.
ORGANIZATORZY:
- Fundacja Sztuka
- Muzeum Miejskie w Żorach
AUTOR KONCEPCJI WYSTAWY WIRTUALNEJ
- Katarzyna Podyma (Muzeum Miejskie w Żorach)
KURATORZY
- Lucjan Buchalik (Muzeum Miejskie w Żorach)
- Jacek Struczyk (Muzeum Miejskie w Żorach)
AUTORZY TEKSTÓW / OPRACOWAŃ
- Jacek Struczyk (Muzeum Miejskie w Żorach)
- Lucjan Buchalik (Muzeum Miejskie w Żorach)
- Tomasz Górecki (Muzeum Miejskie w Żorach)
- Joanna Cyganek (Fundacja Sztuka)
- Jadwiga Konat-Zgódka
- Edward Burcek (Towarzystwo Miłośników Miasta Żory)
- Katarzyna Podyma (Muzeum Miejskie w Żorach)
AUTORZY GRAFIKI / FOTOGRAFII / FILMÓW
- Anna Flaga (Muzeum Miejskie w Żorach)
- Piotr Flaga
- Janusz Janik
- Jacek Struczyk
OSOBY WSPÓŁPRACUJĄCE
- Zofia Przeliorz
- Ludwik Wróbel
- Maria Wróbel
- Eryka Krawczyk
O ORGANIZATORACH
FUNDACJA SZTUKA
Fundację tworzą osoby od ponad 20 lat zajmujące się zawodowo pracą w dziedzinie kultury i posiadające wykształcenie kierunkowe, w tym wyższe. Założycielem Fundacji jest Marek Jan Karaś - artysta fotografik z ponad 30-letnim doświadczeniem zawodowym i wybitnym dorobkiem twórczym - członek oddziału śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Ma bogate doświadczenie w realizacji warsztatów i szkoleń z fotografii. Osoby tworzące fundację od ponad 20 lat działają na rzecz lokalnej społeczności realizując wiele projektów w ramach działalności "Gazety Żorskiej" i portalu zory24.pl. Drugim fundatorem Fundacji Sztuka jest Joanna Cyganek - magister polonistyki, dziennikarka, twórca, znawca literatury, posiadająca ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe z dziedziny literatury i dziennikarstwa.
Z fundacją na stałe współpracuje grafik komputerowy z wykształceniem wyższym i 10-letnim dorobkiem zawodowym. Fundacja współpracuje na stałe ze specjalistą ds. promocji i PR z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Fundacja dysponuje zapleczem technicznym i sprzętowym oraz biurowym wysokiej klasy.
Fundacja Sztuka realizuje m.in. coroczny projekt "Żorski Plener Fotograficzny" - od 2010 roku. Współpracuje także z Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, odziałem śląskim ZPAF oraz wieloma regionalnymi i lokalnymi instytucjami kultury zarówno samorządowymi, jak i z III sektora.
MUZEUM MIEJSKIE W ŻORACH
SIEDZIBA
Muzeum Miejskie w Żorach zostało utworzone w grudniu 2000 r. z inicjatywy władz miasta Żory, osób indywidualnych skupionych wokół Towarzystwa Miłośników Miasta Żory oraz ówczesnego dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Lucjana Buchalika. Do roku 2013 mieściło się w wynajmowanych pomieszczeniach Miejskiego Ośrodka Kultury.
Powierzchnia muzeum wynosiła wówczas 476 m2, w tym na powierzchnię wystawienniczą przypadało ok. 250 m2. Placówka zatrudniała osiem osób, w pierwszym roku działalności odwiedziło ją 4678 zwiedzających.
W 2014 r. muzeum zostało przeniesione do nowej siedziby przy ul. Muzealnej 1/2 w Żorach. Do jego dyspozycji oddane zostały pomieszczenia w odrestaurowanej willi Haeringa oraz w dobudowanej części wystawienniczo-magazynowej.
Muzeum dysponuje ogólną powierzchnią 1100 m2, w tym na powierzchnię wystawienniczą przypada 497 m2. Do dyspozycji placówki oddano również nowoczesną salę konferencyjną na 80 osób. Muzeum zatrudnia 21 pracowników. W pierwszym roku działalności w nowej siedzibie z oferty placówki skorzystało ponad 25 tys. osób.
ORGANIZACJA
Piętnastoletni okres działalności to czas realizacji kolejnych etapów Zintegrowanego Planu Rozwoju, który był nagradzany w różnych konkursach.
Zintegrowany Plan Rozwoju Muzeum Miejskiego w swoich podstawowych założeniach bazował na stworzeniu oferty: otwartej, ujednoliconej, opartej na rzetelnym warsztacie naukowym, realizowanej przede wszystkim przez projekty kulturoznawczo-edukacyjne.
- Samorządowy Lider Zarządzania
Nagroda w konkursie „Samorządowy Lider Zarządzania 2007” za nowatorskie podejście do zarządzania instytucją kultury w ramach Zintegrowanego Planu Rozwoju na bazie projektów obejmujących całe spektrum działań interdyscyplinarnych.
- Partnerstwo Publiczno-Prywatne
Nagroda specjalna w konkursie „Dobre Praktyki PPP” za projekt inwestycyjny „Yatenga – Spotkanie Kultur Świata” za niespotykane podejście do idei partnerstwa prywatno-publicznego ze strony instytucji muzealnej.
- Sybilla 2013
Wyróżnienie w konkursie na Najważniejsze Wydarzenie Muzealne Roku za projekt „Inwestycja wspólnego interesu publiczno-prywatnego – Muzeum Miejskie w Żorach”. Inwestycja budowy siedziby muzeum została nagrodzona za nowatorskie rozwiązania na gruncie polskim, łączące sferę biznesu ze sferą publiczną w celu osiągnięcia zarówno obopólnej korzyści, jak i realizacji polityki Programu Partnerstwa Biznesowego dla potrzeb lokalnej społeczności.
ZBIORY / MAGAZYNY
Muzeum gromadzi obiekty z zakresu historii miasta Żory oraz historii i kultury regionu, jak również kultur pozaeuropejskich (szczególnie afrykańskich) w sposób przemyślany, w celu budowy reprezentatywnych kolekcji podkreślających charakter Muzeum oraz wyróżniających go spośród innych.
W pierwszy roku działalności Muzeum posiadało 616 muzealiów, w tym 442 obiekty na stanie inwentarza Działu Historii i Kultury Regionu oraz 174 obiekty na stanie inwentarza Działu Kultur Pozaeuropejskich.
Zbiory przechowywane były w wynajmowanych pomieszczeniach, nie spełniających wymogów konserwatorskich.
Na koniec 2014 r. Muzeum posiada 4 559 muzealiów, w tym 2004 obiekty na stanie inwentarza Działu Historii i Kultury Regionu oraz 2 555 obiektów na stanie inwentarza Działu Kultur Pozaeuropejskich.
Zbiory przechowywane są w nowocześnie urządzonych magazynach dostosowanych do wymagań i charakteru zbiorów oraz zapewniających im pełne bezpieczeństwo.
WYSTAWY
Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą w oparciu o zbiory własne i wypożyczenia. Wystawy są jednocześnie wyznacznikiem realizowanych projektów edukacyjnych. Zbiory prezentowane są w ramach wystaw stałych i czasowych oraz w ramach wystaw objazdowych w innych ośrodkach muzealnych w kraju.
wystawy stałe
Do roku 2015 Muzeum oddało do dyspozycji zwiedzających trzy wystawy stałe: „W afrykańskich wioskach”, „Historia miasta” oraz „W śląskiej izbie”.
wystawy czasowe
Do roku 2015 Muzeum zorganizowało 113 wystaw czasowych, które obejrzało ponad 29 000 zwiedzających.
WYPRAWY NAUKOWO-BADAWCZE
Muzeum prowadzi regularną działalność naukowo-badawczą opartą na własnych badaniach terenowych pracowników, głównie w Afryce Zachodniej. Bezpośrednim efektem prowadzonych badań są nowe eksponaty, rozbudowa informacji naukowej muzeum oraz artykuły i publikacje naukowe pracowników.
Do roku 2015 muzeum zorganizowało 16 wypraw naukowo-badawczych.
EDUKACJA
Edukacja rozwojowa
Muzeum od początku swojej działalności realizuje projekty z zakresu edukacji rozwojowej. Działania edukacyjne są prowadzone na podstawie „Teorii Jednego Projektu”, która zakłada:charakter kulturoznawczo-edukacyjny realizowanych projektów,
- przedstawianie w jak najszerszej perspektywie odmienności kulturowych,
- interdyscyplinarność,
- podjęcie dialogu kulturowego,
- wieloetapowość i długi czas realizacji projektów,
- otwartość oferty, zróżnicowanej pod względem zawartości merytorycznej i dostosowanej do wieku odbiorcy,
- nacisk na pracę edukacyjną, stanowiącą zasadniczy element projektu.
Do roku 2015 muzeum zrealizowało 15 projektów kulturoznawczo-edukacyjnych. Nowatorstwo projektów było wielokrotnie nagradzane. Wśród nagród można wymienić wyróżnienie „Sybilla”, nagrody i wyróżnienia marszałka województwa śląskiego oraz nagrody European Language Label.
Edukacja regionalna
Od 2010 r. w ramach edukacji muzealnej realizowane są zadania Centrum Edukacji Regionalnej. Głównym celem CER jest kształcenie kompetencji regionalnych, umiejętności analizy i obioru treści związanych z kulturą regionu dostępną dla dzieci przedszkolnych i młodzieży szkolnej, a także wyrównywanie szans uczniów na zdobycie wiedzy o miejscu zamieszkania i regionie.
Centrum Edukacji Regionalnej realizuje projekt „Lekcje regionalizmu na żywo” prowadzony zgodnie z programem autorskim „Jestem spadkobiercą i twórcą dziedzictwa kulturowego”.
Muzeum przygotowuje co roku ofertę edukacyjną składającą się średnio z 23 tematów. Skorzystało z niej ponad 126 tys. odbiorców.
WYDAWNICTWA
Muzeum realizuje konsekwentną politykę wydawniczą, która zakłada równowagę pomiędzy wydawnictwami naukowymi, popularnonaukowymi i edukacyjnymi. Zadania są realizowane z dbałością zarówno o poziom naukowy, jak i edytorski. Niektóre z wydawnictw zostały nagrodzone przez marszałka województwa śląskiego.
Do roku 2015 muzeum wydało 17 pozycji książkowych, 8 zeszytów muzealnych oraz opublikowało 15 edycji „Kalendarza Żorskiego” wraz z suplementem.