Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

O wystawie

O wystawie

O WYSTAWIE


 

Projekt wirtualnej wystawy „Nasza tożsamość” oparty został o koncepcję wystawy stałej Muzeum Miejskiego w Żorach pod tym samym tytułem. Z uwagi na znaczne ograniczenia w zakresie prezentacji muzealiów, zrodziła się idea stworzenia jej cyfrowego odbicia, umożliwiającego dalszą rozbudowę ekspozycyjną.

Bezpośrednim celem projektu jest stworzenie popularnonaukowej bazy eksponatów z rozbudowaną treścią narracyjną, która nieodpłatnie udostępniana będzie do celów naukowych i edukacyjnych oraz na użytek własny. W ten sposób skorzystać z tematu opracowania będą mogli bezpośredni odbiorcy realnej wystawy, ale przede wszystkim osoby, które nie będą mogły zobaczyć jej fizycznej reprezentacji.

Projekt zakłada budowę witryny, która będzie stanowiła leksykon wiedzy w zakresie pojęcia „tożsamość”. Koncepcja techniczna oparta zostanie o myśleniem obrazem i słowem, a nie tylko samym obrazem. Z uwagi na powagę i znaczenie tematu, zastosowane zostały środki, które umożliwią jak najbardziej pełne i czytelne przedstawienie idei projektu.

Projekt wirtualnej wystawy realizuje zadania w zakresie naukowego przedstawienia tematu oraz popularyzacji wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem faktu, że tożsamość budowana jest również poprzez przedmioty-muzealia.

Konstrukcja wystawy wirtualnej „Nasza tożsamość” została oparta o schemat strony internetowej, co umożliwiło stworzenie nie tylko łatwej i czytelnej nawigacji, ale przede wszystkim dało możliwość otworzenia projektu, pozwalając na rozbudowę bez konieczności przeprogramowywania.

Struktura strony odzwierciedla problematykę wystawy uwzględniając poszczególne stanowiska ekspozycyjne. Każde podstrona zawiera materiał w postaci popularnonaukowego opisu przestrzeni, kontekstu etnograficznego i historycznego. Na podstronach zamieszczony został materiał filmowy, fotograficzny oraz dźwiękowy. Zasadniczy element prezentacji stanowi baza eksponatów. Zakres udostępnionego materiału uwzględnia podstawowe dane ewidencyjne oraz kontekst etnograficzno-historyczny.