Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Niemcy

Niemcy

Kamp–Lintfort, liczy około 40 tys. mieszkańców, leży w Północnej Nadrenii Westfalii, ok. 20 kilometrów na północny zachód od Duisburga.

Historia miejscowości sięga XII/XIII w. i jest związana z istniejącym tam od czasów średniowiecza klasztorem cystersów. Prawa miejskie Kamp-Lintfort otrzymało jednak dopiero w XX w., po gwałtownym rozwoju miejscowości w wyniku otwarcia tam kopalni węgla kamiennego.

 

Historia kontaktów. Kontakt z władzami niemieckiej miejscowości Kamp-Lintfort został nawiązany za pośrednictwem Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic, który przekazał Żorom informację, że samorząd tego miasta chce nawiązać współpracę partnerską z miastem w Polsce. Taką współpracę miasto to nawiązało już z miejscowościami w Wielkiej Brytanii i Francji. Chodziło o to, aby miejscowości miały ze sobą jak najwięcej wspólnego. Nic więc dziwnego, że wybór padł na Żory. Okazało się bowiem, że podobieństw jest wiele.

Kamp-Lintfort to także miasto związane historycznie z przemysłem górniczym, położone jest w pobliżu znacznie większych od siebie miejscowości, posiada zbliżoną liczbę mieszkańców, podobnie jak Żory ma też znakomitą drużynę piłki ręcznej itp. 24 X 2003 do Żor przyjechała delegacja władz samorządowych Kamp-Lintfort. W jej skład wchodził burmistrz tego miasta dr Christoph Landscheidt, jego zastępca oraz trzech przedstawicieli ugrupowań politycznych działających w tamtejszej Radzie Miejskiej. Delegacja spotkała się zarówno z Prezydentem Miasta Waldemarem Sochą, jak i przedstawicielami wszystkich klubów żorskiej Rady Miasta. W wyniku rozmów plenarnych obie strony wyraziły chęć doprowadzenia do formalnej współpracy obydwu miast przez podpisanie umowy o zawiązaniu partnerstwa pomiędzy Kamp-Lintfort a Żorami.

16 XII 2003 Rada Miasta Kamp-Lintfort, po zapoznaniu się z informacjami na temat Żor przekazanymi im przez burmistrza i pozostałych członków delegacji, jednogłośnie podjęła uchwałę aprobującą propozycję zawiązania partnerstwa pomiędzy Kamp-Lintfort a Żorami. Kilka dni później Rada Miasta Żory podjęła analogiczną uchwałę.

18 VI 2004 Żory podpisały umowę o partnerstwie z niemieckim miastem Kamp-Lintfort, leżącym w landzie Północna Nadrenia Westfalia, w pobliżu granicy holenderskiej.

Oficjalna uroczystość podpisania umowy odbyła się w trakcie pobytu w Kamp-Lintfort delegacji żorskich władz samorządowych. Podczas uroczystego posiedzenia tamtejszej Rady Miasta w imieniu Żor podpis złożył prezydent Żor Waldemar Socha, zaś ze strony niemieckiej burmistrz Kamp-Lintfort Christoph Landscheidt.