Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Litwa

Litwa

Pasvalys, miasto na Litwie o powierzchni 129  tys. ha, w obwodzie poniewieskim, założone p.n.e.

Liczba ludności wynosi około 8 700 mieszkańców, a ludność całego okręgu liczy 34 900 osób.

Ślady pierwszego osadnictwa u zbiegu rzeki Levuo i Svalia (obszar dzisiejszego miasta Pasvalys) pochodzą jeszcze sprzed naszej ery. W 1497 Wielki Książę Litewski Aleksander Jagiellończyk Król Polski złożył obietnicę wzniesienia tutaj kościoła parafialnego i miasta mającego wspierać parafię (celem była też organizacja cotygodniowych targów). Dzięki temu w okolicy powstało wiele karczm, warsztatów i punktów handlowych.

W 1530 Wielki Książę Litwy Zygmunt Stary Król Polski potwierdził nadane wcześniej kościołowi i miastu przywileje. W 1557 Pasvalys wpisało się do historii za sprawą podpisania tutaj sojuszu między Zygmuntem Augustem w władcą Inflant przeciwko Wielkiemu Księstwu Moskiewskiemu.

W 1580 Stefan Batory zgodził się na włączenie Pasvalys do Kapituły Wileńskiej (struktura kościelna), zobowiązując jednocześnie Kapitułę do zorganizowania w Pasvalys szkoły parafialnej i odbudowy kościoła. W latach 20. XX w. otworzono w mieście gimnazjum i szkołę zawodową kupiecką i przemysłową. Obecnie w Pasvalys poza gimnazjum funkcjonują dwie szkoły podstawowe.

Na głównym placu miasta stoi monument świadczący o więziach Litwy i tego regionu ze Skandynawią i innymi państwami.