Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Francja

Francja

Montceau-les-Mines, miejscowość i gmina we Francji, w regionie Burgundia, w departamencie Saône-et-Loire.

Według danych na 1999 gminę zamieszkiwało 20 634 osób, a gęstość zaludnienia wynosiła 1384 osoby/km2 (wśród 2044 gmin Burgundii Montceau-les-Mines plasuje się na 8. miejscu pod względem liczby mieszkańców, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 569.).

 

Historia kontaktów. Wiosną 2006 przedstawiciele Montceau-les-Mines odwiedzili nasze miasto, a niedługo potem podjęli uchwałę o umowie partnerskiej. W tym samym roku to 21-tysięczne miasteczko obchodziło 150-lecie powstania, ale pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi już z 1266. Miasto leży w departamencie Saône-et-Loire, na północ od Lyonu.

Mieszkańcy Montceau-les-Mines są silnie związani z tradycjami górniczymi. Wydobycie węgla kamiennego trwało tam prawie 200 lat. W mieście żyje wiele osób polskiego pochodzenia. To m.in. dlatego zapadła tu decyzja o nawiązaniu współpracy z polskim miastem, zaś tradycje górnicze skierowały francuskie poszukiwania na Śląsk.

Od kilkunastu lat Montceau rozwija się dynamicznie – powstają nowe miejsca pracy, niezwiązane już z przemysłem wydobywczym. Zbudowano nowoczesny zespół basenów, z którego korzystają nawet profesjonalni sportowcy. W czasie sesji żorskiej Rady Miasta, która odbyła się 31 VIII 2006, wyświetlono film promujący Montceau-les-Mines. Jego forma była nietypowa – o swoim mieście opowiadała jedna z najmłodszych mieszkanek. Po jego obejrzeniu radni jednogłośnie podjęli uchwałę o nawiązaniu partnerstwa. Ma ono polegać przede wszystkim na wymianie młodzieży oraz współpracy w zakresie edukacji, kultury i sportu.

Umowę partnerską podpisała żorska delegacja samorządowa, której przewodniczył Prezydent Miasta Waldemar Socha w czasie pobytu w Montceau-les-Mines 24 IX 2006.