Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Żory we wczesnym średniowieczu

Żory we wczesnym średniowieczu

Żory we wczesnym średniowieczu : z badań nad historią miasta / Idzi Panic

Żory : Towarzystwo Miłośników Miasta Żory, cop. 2000. – 182 s. : il. ; 23 cm

(Pamiętam Żory ; [1])

Bibliografia s. 160 -172

Indeksy s. 173 - 182

ISBN 83-88415-00-X

 

Żory – 13-14 w.

Chęć zapoznania szerokiego grona mieszkańców z  najdawniejszymi dziejami Żor, skłoniła członków TMMŻ do działań, mających na celu nakłonienie jednego z badaczy historii regionu do zajęcia się tematyką Żor oraz do działań w kierunku zdobycia środków na opublikowanie efektów tych badań w postaci książki. Dzięki tym działaniom pojawiła się książka, która jest opracowaniem dziejów miasta, od czasów najdawniejszych do schyłku rządów dynastii piastowskiej na Śląsku.

Zadanie dla autora nie było łatwe, gdyż w wielu przypadkach badanie dziejów miejscowości w wiekach średnich napotyka na istotną przeszkodę, jaką jest niedostatek źródeł pisanych i archeologicznych, które w sposób zadowalający dokumentowałyby ich losy. Podobnie było w tym przypadku, gdzie jedynie nieliczne dokumenty zachowały się w archiwach: Opawskim, Cieszyńskim i Pszczyńskim. Z braku więc dostatecznych materiałów źródłowych, autor zdecydował się na pokazanie dziejów Żor z uwzględnieniem losów politycznych  tego regionu , który od połowy XV wieku przyjął nazwę Górny Śląsk. Tak więc w dwóch pierwszych rozdziałach książki przedstawione są losy tego terytorium w epoce plemiennej i za panowania Piastów. W kolejnych rozdziałach autor rozpatruje historię Żor pod kątem rozwoju i zmian regionu zachodzących w omawianym okresie historycznym. Szeroko omawia okoliczności, jakie wpłynęły na fakt, że 25 lutego 1272 roku dotychczasowa wieś Żory otrzymała prawa miejskie, a także znaczenie nowego miasta w przebiegających wówczas procesach osadniczych oraz w życiu religijnym i postępującej rozbudowie ówczesnej sieci parafialnej.   

Opracowaniem redakcyjnym, doborem ilustracji oraz opracowaniem graficznym książki zajęli się Grzegorz Utrata i Henryk Skupień. Wykorzystany w publikacji materiał ilustracyjny pochodzi ze zbiorów Muzeum w Raciborzu.

Na końcu książki znajduje się streszczenie w języku niemieckim.

Książka została wydana w serii „Pamiętam Żory”(1) 

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.