Żory w dobie panowania Hohenzollernów
Żory w dobie panowania Hohenzollernów
Żory w dobie panowania Hohenzollernów / Ryszard Kaczmarek, Jakub Grudniewski ; red. Idzi Panic
Żory : Muzeum Miejskie w Żorach, 2013. – 400 s.: il.; 25 cm
(Pamiętam Żory ; 10)
Bibliogr. s. 379-386
Indeks osobowy s.387-396
Indeks miejscowości s.396-398
ISSN 1731-8270
Żory - Historia
Dwóch autorów podjęło się pracy mającej na celu przedstawienie fragmentu historii miasta, obejmującego niespełna 200 lat przynależności Żor do pruskiej monarchii Hohenzollernów.
Dzieje przedstawione w książce obejmują więc okres od 1740 do 1919 roku, od wojen śląskich za panowania Fryderyka II Hohenzollerna, aż do wyborów komunalnych w 1919 roku, które zakończyły epokę przynależności Żor do państwa pruskiego i niemieckiego.
W treści książki, którą autorzy podzielili na cztery części, na tle wydarzeń historycznych Europy zobaczymy życie polityczne, gospodarcze i społeczne naszego miasta. Badając bogate materiały źródłowe (archiwalne i drukowane oraz opracowania i artykuły prasowe), autorzy wychwycili dwa istotne procesy, które zdecydowanie odegrały najistotniejszą rolę w ówczesnych dziejach miasta. Były to procesy modernizacyjne, związane z rozwojem miasta oraz procesy tzw. „unaradawiania” Górnoślązaków, prowadzone na tych terenach zarówno przez państwo pruskie, jak i niemieckie. Autorzy poddając analizie te procesy na przestrzeni omawianego okresu, zwrócili uwagę, jak często procesy te stawiały każdego z mieszkańców przed trudnymi wyborami, których niestety musieli dokonywać w życiu codziennym.
Treść uzupełniają liczne tabele, a także fotografie ze zbiorów Muzeum Miejskiego, TMMŻ oraz ze zbiorów prywatnych.
Recenzji naukowej książki dokonał prof. dr hab. Idzi Panic.
Publikacja ta powstała jako wspólna inicjatywa Muzeum Miejskiego i Towarzystwa Miłośników Miasta Żory i jest trzecią pozycją historyczną cyklu wydawniczego, opisującego w sposób szczegółowy dzieje Żor w poszczególnych epokach historycznych.
Książka została wydana w serii „Pamiętam Żory”(10) oraz jako druga pozycja w muzealnym cyklu naukowym „Ludzie i Kultury”.
Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.