Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Żory w dobie panowania Hohenzollernów

Żory w dobie panowania Hohenzollernów

Żory w dobie panowania Hohenzollernów / Ryszard Kaczmarek, Jakub Grudniewski ; red. Idzi Panic

Żory : Muzeum Miejskie w Żorach, 2013. – 400 s.: il.; 25 cm

(Pamiętam Żory ; 10)

Bibliogr. s. 379-386

Indeks osobowy s.387-396

Indeks miejscowości s.396-398

ISSN 1731-8270

 

Żory - Historia

Dwóch autorów podjęło się pracy mającej na celu przedstawienie fragmentu historii miasta, obejmującego niespełna 200 lat przynależności Żor do pruskiej monarchii Hohenzollernów.

Dzieje przedstawione w książce obejmują więc okres od 1740 do 1919 roku, od wojen śląskich za panowania Fryderyka II Hohenzollerna, aż do wyborów komunalnych w 1919 roku, które zakończyły epokę przynależności Żor do państwa pruskiego i niemieckiego.

W treści książki, którą autorzy podzielili na cztery części, na tle wydarzeń historycznych Europy zobaczymy życie polityczne, gospodarcze i społeczne naszego miasta. Badając bogate materiały źródłowe (archiwalne i drukowane oraz opracowania i artykuły prasowe), autorzy wychwycili dwa istotne procesy, które zdecydowanie odegrały najistotniejszą rolę w ówczesnych dziejach miasta. Były to procesy modernizacyjne, związane z rozwojem miasta oraz procesy tzw. „unaradawiania” Górnoślązaków, prowadzone na tych terenach zarówno przez państwo pruskie, jak i niemieckie. Autorzy poddając analizie te procesy na przestrzeni omawianego okresu, zwrócili uwagę, jak często procesy te stawiały każdego z mieszkańców przed trudnymi wyborami, których niestety musieli dokonywać w życiu codziennym.

Treść uzupełniają liczne tabele, a także fotografie ze zbiorów Muzeum Miejskiego, TMMŻ oraz ze zbiorów prywatnych.

Recenzji naukowej książki dokonał prof. dr hab. Idzi Panic.

Publikacja ta powstała jako wspólna inicjatywa Muzeum Miejskiego i Towarzystwa Miłośników Miasta Żory i jest trzecią pozycją historyczną cyklu wydawniczego, opisującego w sposób szczegółowy dzieje Żor w poszczególnych epokach historycznych.

Książka została wydana w serii „Pamiętam Żory”(10) oraz jako druga pozycja w muzealnym cyklu naukowym „Ludzie i Kultury”.

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.