Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Żory światłem malowane

Żory światłem malowane

Żory światłem malowane : historia miasta na kartach pocztowych z lat 1896-1945 / [zespół red. Jan Delowicz i inni] ; [fot. Andrzej Żabka]

Żory : Drukarnia Oldprint : Towarzystwo Miłośników Miasta Żory : Muzeum Miejskie, cop. 2005. - 160 s. : fot. (w tym kolor.)

Streszcz. w jęz. niem.

(Pamiętam Żory ; 5)

ISBN 83-88415-29-8

 

Żory – historia – 19-22 w.

Fotografia

Albumy

Zespół redakcyjny (w składzie: Jan Delowicz, Kazimierz Herman, Henryk Skupień, Stanisław Szwarc i Grzegorz Utrata) opracował książkę, która jest albumem dokumentującym głównie w postaci obrazu historię Żor za lata 1896-1945. Ten okres w historii miasta można uznać za najbardziej chyba brzemienne w skutki gospodarcze i polityczne półwiecze w jego losach. Zawierają się w nim lata przemian gospodarczych spowodowanych rewolucją przemysłową wieku XIX, jak i lata, które przyniosły ze sobą dwie wojny światowe. To półwiecze na zawsze odmieniło oblicze miasta. Najpierw wkraczający przemysł, który zmienił życie mieszkańców i wygląd miasta, a potem wojna, która zmiotła prawie całe to miasto z powierzchni ziemi.

Aby odtworzyć i zachować w pamięci tamte Żory, Muzeum Miejskie gromadzi w swoich zbiorach karty pocztowe przedstawiające Żory, część z nich znajduje się też w zbiorach TMMŻ, a także w kolekcjach osób prywatnych. I właśnie takie karty posłużyły zespołowi redakcyjnemu do opracowania tego albumu. Nie ograniczono się jednak wyłącznie do przekazu historii za pomocą obrazu, pogłębionego ukazaniem najciekawszych fragmentów kart w powiększeniu.  Każdą z prezentowanych widokówek opatrzono krótkim opisem historycznym, omawiającym prezentowany fragment nieistniejącego już miasta. Autorzy zdecydowali się też na porównanie przeszłości z teraźniejszością, umieszczając obok każdej z widokówek odpowiadający jej współczesny fragment miasta. Całość treści pogrupowano w rozdziały tematyczne, znajdziemy więc tu panoramy miasta, żorski rynek, ulice, kościoły, ciekawe obiekty, przyrodę i miejsca wypoczynku oraz okoliczne wioski (współczesne dzielnice). Ostatni rozdział to drastyczne obrazy miasta zniszczonego w 1945 roku, gdzie na jednej z kart dostrzeżemy wiele mówiący napis „Żory wołają o pomoc!!”. I w tym kontekście współczesne zdjęcia miasta, których autorem jest Andrzej Żabka, dowodzą niezbicie, że udało się miasto podźwignąć, a nawet w pewnej mierze odtworzyć.

Na końcu książki znajduje się krótkie streszczenie wraz z opisami poszczególnych pocztówek w języku niemieckim, przetłumaczone przez Sylwię Magierę.

Książka została wydana w serii „Pamiętam Żory”(5).