Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Żory pod rządami Przemyślidów i Habsburgów

Żory pod rządami Przemyślidów i Habsburgów

Żory pod rządami Przemyślidów i Habsburgów : z badań nad historią miasta w latach 1327 - 1742 / Idzi Panic

Żory : Towarzystwo Miłośników miasta Żory : Drukarnia Oldprint, cop. 2002. – 325 s. : il. ; 23 cm

(Pamiętam Żory ; [2])

Bibliografia s. 291 – 305

Spis ilustracji s.306 – 313

Indeks osobowy s. 314 - 325

ISBN 83-88415-10-7

 

Żory – 14-18 w.

Zamysł członków TMMŻ, aby historię Żor przedstawić w kilku oddzielnych tomach pozwolił autorowi na pokazanie czytelnikowi możliwie pełnej wiedzy o przeszłości tego miasta.

Kolejny, drugi już tom z cyklu wydawniczego „Pamiętam Żory” obejmuje okres od XIV do połowy XVII wieku. W pierwszym rozdziale autor analizuje kilka wyraźnie wyodrębnionych zagadnień z zakresu sytuacji politycznej Europy Środkowej, a na ich tle także Śląska, który po 1327 roku wchodził w skład królestwa czeskiego. W drugim rozdziale przedstawia historię Żor w dawnych wiekach oraz wpływ wydarzeń zewnętrznych na losy tego miasta. Datą końcową tego rozdziału, jak zresztą całej książki, jest początek lat czterdziestych XVIII wieku, kiedy to niemal cały Śląsk został zajęty przez Prusy. Kolejne rozdziały zawierają omówienie władz miejskich,demografii, gospodarki oraz pokazują życie codzienne i zwyczaje mieszczan żorskich. W rozdziałach tych autor pokazuje też, że niezależnie od ciekawych dziejów politycznych Żory przeszły w tych wiekach bardzo interesujący proces rozwojowy, zarówno jeśli chodzi o zakres uprawnień samorządowych, jak i rozwój przestrzenny, demograficzny oraz gospodarczy. Przypomina też, że dzieje Żor były przeplatane różnego rodzaju kataklizmami, które w omawianych stuleciach dotykały miasto. Do dramatów tych zaliczały się przede wszystkim pożary, klęski głodu i epidemie.

Przy zbieraniu materiałów do tego wydawnictwa autor borykał się z bardzo skąpą podstawą źródłową odnoszącą się bezpośrednio do dziejów miasta, co zmuszało go do bardziej wnikliwych badań i poszukiwań. Najbardziej przydatne okazały się materiały zgromadzone w archiwach państwowych w: Raciborzu, Cieszynie i Wrocławiu oraz w archiwach archidiecezjalnych w Katowicach i Wrocławiu.

Opracowaniem redakcyjnym, doborem ilustracji oraz opracowaniem graficznym książki zajęli się Grzegorz Utrata i Henryk Skupień.

Na końcu książki znajdują się streszczenia w języku niemieckim i czeskim.

Książka została wydana w serii „Pamiętam Żory”(2)

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.