Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Żory. Zarys dziejów. Wypisy

Żory. Zarys dziejów. Wypisy

Żory : zarys dziejów : wypisy / Bogdan Cimała, Jan Delowicz, Paweł Porwoł

Żory : Drukarnia Oldprint : nakł. Zarządu Miasta Żory, 1994. – 551. [1]s., [1]k. map kolor. : il., err. ; 25 cm

Objaśnienia s. 237-238

ISBN 83-901641-1-6

 

Żory - Historia

Książka ta, wydana w 1994 roku, jest pierwszym w języku polskim opracowaniem opisującym dzieje miasta Żory na przestrzeni siedmiu wieków jego istnienia.

Składa się ona z dwóch części:

„Żory. Zarys dziejów”, której autorem jest Bogdan Cimała oraz „Żory. Wypisy”, której autorami są Jan Delowicz i Paweł Porwoł. W pierwszej części autor przedstawia historię miasta od jego powstania po współczesność, natomiast druga część jest wyborem tekstów publikowanych i niepublikowanych, dotyczących wydarzeń i ludzi związanych z Żorami

Autorzy pracując nad tekstem korzystali z dostępnych dokumentów źródłowych i tekstów wcześniej publikowanych w wydawnictwach polskich, czeskich i niemieckich. Na szczególną uwagę zasługuje tu kilka interesujących publikacji z dziejów Żor, jakie autorzy wykorzystywali w swoiej pracy:

  • „Historia miasta Żory” Augustyna Weltzla, wydanej w 1888 r.
  • „Kościół Farny pod wezwaniem św.św Filipa i Jakuba” Alfonsa Nowacka, wydanej w 1900 r.
  • „Kronika synagogi gminnej” Immanuela Deutscha, wydanej w 1900 r.
  • „Z historii miasta Żory” Elisabeth Nerlich, wydanej w 1972 r.

Publikację tę wydano nakładem Zarządu Miasta Żory, z inicjatywy Rady Miejskiej i Towarzystwa Miłośników Miasta Żory. Nad jej powstaniem, oprócz trzech autorów, pracował zespół redakcyjny, złożony z członków TMMŻ (Grzegorz Utrata, Jan Delowicz, Edward Burcek), który dokonał również wyboru zdjęć archiwalnych ze zbiorów TMMŻ, Zakładu Foto Studio-Szczepański oraz z licznych zbiorów prywatnych, które w większości nie były dotychczas publikowane.

Autorem zdjęć współczesnych był Marek Jan Karaś.

Mapy historyczne zamieszczone w książce pochodzą ze zbiorów Muzeum w Raciborzu oraz zbiorów prywatnych Stanisława Koziarskiego.

Na końcu części pierwszej znajdują się objaśnienia słów i zwrotów staropolskich, które zostały użyte w tekście pracy.

Dokumentem towarzyszącym tej publikacji jest współczesny plan miasta o wymiarach 45x65 cm, przygotowany przez Przedsiębiorstwo Usługowo-Geodezyjne „Vertical” w Żorach.

Autorzy pracę swoją kierowali do wszystkich żorzan, a w szczególności do młodych mieszkańców miasta, dla których dość szybko stała się ona podstawowym podręcznikiem do nauki przedmiotu Dzieje Żor.

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.