Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Żory. Moje, Twoje, Nasze

Żory. Moje, Twoje, Nasze

Żory : moje, twoje, nasze = mine, yours, ours / / [kom. red. Józef Chmiel, Jacek Struczyk ; teksty Tomasz Górecki]

Żory : Muzeum Miejskie, 2010. – 112 s. : il. ; 31 cm

ISBN 978-83-927506-7-3

 

Żory

Fotografia polska – 21 w.

Albumy

Fotografia ma to do siebie, że uchwyca ulotne chwile, a zbiór takich fotografii staje się ciekawą kolekcją tych chwil obrazujących miejsca lub ludzi. Bohaterem tego albumu są Żory. Jest to zbiór fotografii różnych autorów, na których zarejestrowano żywe oblicze miasta i ludzi, którzy w nim żyją. Zawartość ośmiu rozdziałów tego albumu prezentuje różne aspekty życia miasta. W pierwszym rozdziale mamy zdjęcia Starówki, jako centrum i jednocześnie najstarszej części miasta. W kolejnych rozdziałach mamy migawki z życia miasta w ostatnich latach, a jeden z rozdziałów w całości poświęcony jest dzieciom. Album kończą nastrojowe zdjęcia przedstawiające żorską przyrodę i Żory nocą.

Opracowujący ten album odeszli od zwyczaju zamieszczania typowych podpisów pod fotografiami, starali się ich unikać, a tam gdzie było to możliwe zamieszczali opisy nawiązujące do wymowy danej fotografii, wykorzystując tytuły i cytaty z filmów czy sentencje znanych ludzi. Opisy te podane są w języku polskim i angielskim.

Tłumaczenia opisów na język angielski dokonała Krzysztofa Skrodzka.

Na końcu albumu zamieszczony jest wykaz nazwisk autorów prezentowanych fotografii.