Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Żorskie służby komunalne

Żorskie służby komunalne

Żorskie służby komunalne : wydano z okazji 50-lecia istnienia żorskich służb komunalnych / Edward Burcek

Żory : Drukarnia Oldprint, 2006. – 27 s.: fot. ; 23 cm

Bibliogr. s. 27

ISBN 83-88415-57-3

 

Żory - Gospodarka komunalna – 20-21 w.

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Żorach został formalnie powołany do życia z dniem 1 września 1956 roku. Można by więc datować od tego właśnie czasu istnienie  służb komunalnych w mieście. Nie jest to do końca prawdą, bo istniały one znacznie wcześniej, zazwyczaj w formie kilkuosobowych grup pracowników, powoływanych doraźnie przez władze miasta do wykonania określonych zadań. Można nawet powiedzieć, że istnienie tych służb związane było przez całe wieki z istnieniem miasta, a im większa była liczba ludności, tym większa zachodziła potrzeba funkcjonowania takich służb. Historię funkcjonowania takich służb komunalnych w Żorach opisuje autor tej publikacji. Na początku zamieścił rys historyczny, aby następnie przejść do okresu powojennego, tak trudnego dla funkcjonowania wszelkich struktur miejskich po zniszczeniach wojennych. Autor opisuje lata odbudowy i porządkowania miasta i znaczenie jakie wtedy miała dobra organizacja służb komunalnych, które w kolejnych latach funkcjonowały w różnej formie i pod różnymi nazwami, aż do przyjęcia w 1991 roku nazwy Zakłady Techniki Komunalnej. Autor przedstawia zakres ich działania przez lata współczesne, organizację pracy oraz ludzi w nich pracujących.

Jak wynika z załączonej bibliografii, autor materiały do opracowania tego tematu czerpał zarówno z dzieł publikowanych, jak i z niepublikowanych źródeł archiwalnych.

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.