Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Zginęli na Wschodzie. Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków

Zginęli na Wschodzie. Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków

Zginęli na wschodzie : Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków / Jan Delowicz

Żory : Miejski Ośrodek Kultury, 1995. – 72 s. : faks., fot., mapy, portr. ; 21 cm

Tyt. okł. : Zginęli na wschodzie : Katyń, Charków, Kalinin

Aneks s. 62- 71

Bibliogr. s. 72

ISBN 83-901819-3-2

 

Żory – Historia – 20 w.

Obozy jenieckie – 1939-1945 r.

Biografie

Tą książką autor pragnął ocalić od zapomnienia tych spośród żorzan, którzy zginęli Wschodzie w obozach NKWD. W pierwszym rozdziale autor opisuje obozy dla jeńców wojennych i internowanych, powołane do życia przez Ł. Berię już we wrześniu 1939 roku.

Swoją uwagę koncentruje głównie na trzech obozach, w których znaleźli się Polacy: Kozielsk, Starobielsk i Ostaszków. Posiłkując się oryginalnymi dokumentami oraz przytaczając zeznania świadków, opowiada co działo się w tych obozach przed i po 5 marca 1940 roku, kiedy zapadła decyzja o zagładzie pozostających tam jeńców.

Następny rozdział to biografie i zachowane dokumenty żołnierzy i policjantów z Żor, którzy w tych obozach przebywali i stali się ofiarami przeprowadzonej zagłady.

W dalszej części książki znajduje się Uchwała Rady Miejskiej w Żorach w sprawie uczczenia pamięci ofiar obozów stalinowskich oraz projekt obelisku i tablicy pamiątkowej, które na mocy tej uchwały odsłonięto w dniu 10 listopada 1995 roku w Żorach.

W zamieszczonym na końcu aneksie znajdziemy kopię raportu Ł. Berii dla Stalina z decyzją w oryginalnej wersji rosyjskiej i w tłumaczeniu polskim.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów autora i Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia w Katowicach.

Na początku książki zamieszczony jest wiersz „Impresja Katyńskie”, napisany przez Alicję Patey-Grabowską i dedykowany ojcu.

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.