Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Z dziejów wodociągów i kanalizacji w Żorach

Z dziejów wodociągów i kanalizacji w Żorach

Z dziejów wodociągów i kanalizacji w Żorach / Jan Delowicz

Żory : Przedsiębiorstwo Wodociagów i Kanalizacji : Drukarnia Oldprint, 2007. - 230 s.: faks., fot. (w tym kolor.) ; 23 cm

Na stronie tytułowej : Wydanie jubileuszowe z okazji 10. rocznicy utworzenia Przedsiębiorstwa Wodociagów i Kanalizacji w Żorach

Kalendarium s. 186-195

Przypisy s. 196-210

Bibliogr. s. 211-215

ISBN 83-88415-66-2

 

Żory - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji

Wodociągi - Dzieje

Kanalizacja - Dzieje

Woda jest podstawą egzystencji człowieka, a w skupiskach miejskich jej dostarczanie okazuje się bardzo istotnym elementem prawidłowego funkcjonowania miasta. Można więc powiedzieć, że system wodociągowo-kanalizacyjny stanowi jeden z wyznaczników poziomu rozwoju cywilizacyjnego społeczności lokalnej.

Jak donoszą stare dokumenty, kiedy Żory stały się miastem, funkcjonowało w nim jedynie kilka studni publicznych i żadne prywatne domostwo nie miało własnej studni, natomiast ścieki miejskie płynęły odkrytymi rynsztokami do miejskiej fosy. Od przedstawienia tych najdawniejszych czasów oraz ogólnych warunków wodnych miasta zaczyna się ta książka. Następnie autor przedstawia jak przez wieki i lata kształtowała się w Żorach gospodarka wodno-ściekowa i tak podróżując przez te lata dochodzimy do roku 1997, kiedy to powstaje w mieście samodzielne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Dalsza część książki przeznaczona jest na  obszerną prezentację tych 10 lat działalności przedsiębiorstwa oraz jego planów na przyszłość.

Za częścią główną tej publikacji zamieszczone są wykazy dotyczące PWiK: pracowników w roku jubileuszowym, pracowników wyróżnionych odznaczeniami i byłych pracowników.

Dalej znajduje się kalendarium podające najważniejsze wydarzenia dotyczące gospodarki wodno-kanalizacyjnej w mieście od 1824 roku oraz obszerne przypisy do kolejnych rozdziałów książki. Pracę kończy bibliografia oraz barwne fotografie przedstawiające jednostki organizacyjne przedsiębiorstwa i osoby w nich pracujące.  

Tekst uzupełniają tabele z danymi statystycznymi oraz fotografie, pochodzące ze zbiorów Przedsiębiorstwa Wodociagów i Kanalizacji, Muzeum Miejskiego, Towarzystwa Miłośników Miasta Żory i zbiorów prywatnych.

Książka została wydana z okazji 10. rocznicy PWiK w Żorach.

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.