Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Z dziejów rzemiosła w Żorach

Z dziejów rzemiosła w Żorach

Z dziejów rzemiosła w Żorach : wydano z okazji jubileuszu 25-lecia Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach ; Jubileusz 25-lecia Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach [Film]/ Jan Delowicz

Żory : Cech Rzemiosł Różnych, 2010. - 214 s.: il. (w tym kolor.), err. ;  25 cm + 1 dysk optyczny CD ROM

Przypisy do rozdziałów s. 33-34, 61-62, 77-78, 181-184, 196

Bibliogr. s. 211-214

 

Żory - Cech Rzemiosł Różnych

Rzemiosło – Dzieje – 13-21 w.

Cechy – Dzieje – 13-21 w.

W dniu 1 czerwca 1985 roku Cech Rzemiosł Różnych w Żorach rozpoczął, po raz pierwszy w historii miasta, swoją samodzielną działalność, zrzeszając wówczas 445 zakładów rzemieślniczych. W 2010 roku upłynęło pełnych 25 lat jego działalności. Książka ta powstała w ramach obchodów tej rocznicy, kiedy to postanowiono zapoznać szerokie grono mieszkańców z  historią rzemiosła żorskiego oraz jego dorobkiem w mijającym ćwierćwieczu. Materiał zamieszczony w tej książce został podzielony na pięć rozdziałów, z których każdy obejmuje pewien okres w dziejach miejscowego rzemiosła. Autor zaczyna te dzieje od początków istnienia Żor, jako że rzemiosło wiąże się nierozerwalnie z człowiekiem i funkcjonowaniem mniejszych i większych społeczności. W kolejnych rozdziałach pokazuje nam losy rzemiosła i rzemieślników do 1939 roku, a następnie omawia czasy współczesne, obejmujące okres czterdziestu lat powojennych i okres 25 lat działania samodzielnego Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach, kończąc na omówieniu szkolnictwa rzemieślniczego i dokształcania zawodowego. 

Na końcu książki zamieszczono wykaz rzemieślników w roku jubileuszowym z podziałem na branże, tabelę zawierającą wykaz seniorów rzemiosła w latach 1985-2010, składy osobowe władz Cechu w kolejnych kadencjach w latach 1985-2013, listę rzemieślników wyróżnionych medalami i statuetkami oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń w dziejach żorskiego Cechu.

Źródła, z których autor korzystał, zostały podane w przypisach zamieszczonych na końcu kolejnych rozdziałów oraz w bibliografii znajdującej się na końcu książki.

Prezentowane w tej publikacji fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach, Archiwum Państwowego w Raciborzu, Muzeum Miejskiego, Towarzystwa Miłośników Miasta Żory oraz z prasy lokalnej i zbiorów prywatnych.

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.