Z dziejów rzemiosła w Żorach
Z dziejów rzemiosła w Żorach
Z dziejów rzemiosła w Żorach : wydano z okazji jubileuszu 25-lecia Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach ; Jubileusz 25-lecia Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach [Film]/ Jan Delowicz
Żory : Cech Rzemiosł Różnych, 2010. - 214 s.: il. (w tym kolor.), err. ; 25 cm + 1 dysk optyczny CD ROM
Przypisy do rozdziałów s. 33-34, 61-62, 77-78, 181-184, 196
Bibliogr. s. 211-214
Żory - Cech Rzemiosł Różnych
Rzemiosło – Dzieje – 13-21 w.
Cechy – Dzieje – 13-21 w.
W dniu 1 czerwca 1985 roku Cech Rzemiosł Różnych w Żorach rozpoczął, po raz pierwszy w historii miasta, swoją samodzielną działalność, zrzeszając wówczas 445 zakładów rzemieślniczych. W 2010 roku upłynęło pełnych 25 lat jego działalności. Książka ta powstała w ramach obchodów tej rocznicy, kiedy to postanowiono zapoznać szerokie grono mieszkańców z historią rzemiosła żorskiego oraz jego dorobkiem w mijającym ćwierćwieczu. Materiał zamieszczony w tej książce został podzielony na pięć rozdziałów, z których każdy obejmuje pewien okres w dziejach miejscowego rzemiosła. Autor zaczyna te dzieje od początków istnienia Żor, jako że rzemiosło wiąże się nierozerwalnie z człowiekiem i funkcjonowaniem mniejszych i większych społeczności. W kolejnych rozdziałach pokazuje nam losy rzemiosła i rzemieślników do 1939 roku, a następnie omawia czasy współczesne, obejmujące okres czterdziestu lat powojennych i okres 25 lat działania samodzielnego Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach, kończąc na omówieniu szkolnictwa rzemieślniczego i dokształcania zawodowego.
Na końcu książki zamieszczono wykaz rzemieślników w roku jubileuszowym z podziałem na branże, tabelę zawierającą wykaz seniorów rzemiosła w latach 1985-2010, składy osobowe władz Cechu w kolejnych kadencjach w latach 1985-2013, listę rzemieślników wyróżnionych medalami i statuetkami oraz kalendarium najważniejszych wydarzeń w dziejach żorskiego Cechu.
Źródła, z których autor korzystał, zostały podane w przypisach zamieszczonych na końcu kolejnych rozdziałów oraz w bibliografii znajdującej się na końcu książki.
Prezentowane w tej publikacji fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów Cechu Rzemiosł Różnych w Żorach, Archiwum Państwowego w Raciborzu, Muzeum Miejskiego, Towarzystwa Miłośników Miasta Żory oraz z prasy lokalnej i zbiorów prywatnych.
Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.