Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Ślad naszych pasji

Ślad naszych pasji

Ślad naszych pasji = The Traces of our Passion = Spuren unserer Passionen / [kom. red. Józef Chmiel i in.]

Żory : Muzeum Miejskie, 2008. – 77, [2] s. : il. (w tym kolor.) ; 31 cm + 1 dysk optyczny CD

Tekst równol. pol, ang., niem.

ISBN 978-83-927506-4-2

 

Sztuka polska – 20-21 w.

Albumy

Jak w każdym mieście, również w Żorach istnieje bogate życie kulturalne. Jednym z jego przejawów jest twórczość plastyczna. Ten właśnie album stał się okazją do zaprezentowania żorskich twórców i ich dzieł. Pokazane w nim zostały prace związanych z Żorami artystów, zarówno amatorów jak i profesjonalistów. Jest on prezentacją dorobku twórców plastyków z różnych pokoleń, zarówno takich którzy zaistnieli już w szerszym świecie sztuki, jak i tych, którzy stawiają w nim swoje pierwsze kroki. W prezentowanych na kartach albumu pracach znajdziemy dużą różnorodność formy artystycznej i bogactwo technik plastycznych.  Mamy też okazję poznać sylwetki samych artystów, dzięki zamieszczonym w albumie krótkim biogramom i fotografiom każdego z autorów prezentowanych prac.

Redaktorzy wydania uprzedzają we wstępie, że album ten nie wyczerpuje w całości tego tematu, a jest jedynie „skromną prezentacją dorobku żorskiego środowiska artystycznego”.

Równolegle z tekstem polskim zamieszczone są teksty w języku angielskim i niemieckim. Tłumaczenia na język angielski dokonała Bożena Żurkowska, natomiast na język niemiecki tłumaczył Dawid Smolorz.

Piotr Flaga dokonał reprodukcji prezentowanych prac plastycznych. Prace Augusta Fritza Bimlera, Harrago Elsnera i Johanny Marii Schymalli-Globisch pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żorach.

Książka posiada dokument towarzyszący, którym jest płyta CD. Za realizację prezentacji na tej płycie odpowiedzialny jest Arek Zakrzewski.

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.