Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Przedwojenny rynek żorski i jego mieszkańcy

Przedwojenny rynek żorski i jego mieszkańcy

Przedwojenny rynek żorski i jego mieszkańcy : ze wspomnień Kazimierza Hermana / Barbara Kieczka

Żory : Towarzystwo Miłośników Miasta Żory : Drukarnia Oldprint, cop. 2002. - 58 s., [1] k. tabl. złoż. : il. ; 23 cm

(Pamiętam Żory : [4])

ISBN 83-913366-7-0

 

Budownictwo miejskie – Polska - 1918-1939 r.

Żory – Rynek - 1918-1939 r.

Żory – Rynek - 1939-1945 r.

Pamiętniki polskie - 20 w.

Ta książka ma bardzo ciekawą historię samego swojego powstania. Wszystko zaczęło się od próby odtworzenia w postaci obrazu przedwojennego żorskiego rynku, jakiej się podjął Stanisław Szwarc. Aby możliwie najdokładniej odtworzyć ówczesną zabudowę, poprosił o pomoc żorzanina z urodzenia, Kazimierza Hermana. Ta pomoc okazała się nadspodziewanie bogata, bo oprócz dokładnych opisów zabudowań w obrębie rynku, zebrało się mnóstwo innych wspomnień, których nie dało się przedstawić za pomocą obrazu. I tak, ze wspomnień jednego człowieka zebrał się materiał, który uporządkowała i spisała Barbara Kieczka. Autorowi wspomnień poświęcony jest jeden z rozdziałów publikacji, gdzie przedstawiono krótki fragment jego biografii, dotyczący lat najmłodszych od 1927 do 1945 roku. W ostatnim rozdział przedstawiono obraz tego uroczego przedwojennego rynku po tragicznym dla miasta marcu 1945 roku, kiedy przemienił się w bezwładną kupę gruzów.

W książce znajdziemy też ilustracje kolejno omawianych w treści budynków stojących przy ówczesnym rynku, autorstwa Stanisława Szwarca oraz archiwalne fotografie tegoż rynku.

Na końcu książki jest zamieszczona złożona barwna tablica (22 x 45), przedstawiająca graficzny obraz rynku żorskiego w latach trzydziestych XX wieku, którą również wykonał  Stanisław Szwarc.

Książka została wydana w serii „Pamiętam Żory”(4)

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.