Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Przedwojenne miasto Żory i jego mieszkańcy

Przedwojenne miasto Żory i jego mieszkańcy

Przedwojenne miasto Żory i jego mieszkańcy : od Rynku w stronę Dolnego Przedmieścia, ulicy Dworcowej i Zostawy / Barbara Kieczka, Stanisław Szwarc

Żory : Drukarnia Oldprint : Towarzystwo Miłośników Miasta Żory, 2008. - 205 s. : il. ; 23 cm

(Pamiętam Żory ; 8)

Bibliografia s. 204

ISBN 83-88415-83-2

 

Żory - ulice

Żory - 1918-1939 r.

Żory - 1939-1945 r.

Czas nieubłaganie biegnie naprzód. Po tym co minione pozostają wspomnienia, dokumenty, fotografie, a także groby i domy. Nawet tego Żory zostały w znacznej większości pozbawione w jakże istotnym dla historii miasta dniu 24 marca 1945 roku, kiedy to uległo zniszczeniu ponad 80% miasta. Zniknęli ludzie i domy oraz prawie wszystko co łączyło teraźniejszość z przeszłością. To wtedy zaczęto dzielić czas na ten sprzed wojny i nowy, powojenny. I właśnie to co pozostało po tym czasie przedwojennym postanowiło zebrać i ocalić od zapomnienia dwoje autorów omawianej książki. Publikacja ta zrodziła się ze skrupulatnie zbieranych wspomnień i wszelkiego rodzaju dokumentów z przeszłości, które zachowały się w nielicznych już domowych archiwach dawnych mieszkańców Żor. Autorzy odbywają w niej wędrówkę ulicami ówczesnego miasta, zapoznając czytelnika kolejno z  mieszkańcami zasiedlającymi kolejne domy. Aby lepiej wprowadzić czytelnika w tematykę, swoją wędrówkę ilustrują wieloma fotografiami, pochodzącymi z prywatnych archiwów mieszkańców miasta.

Nieco inny jest pierwszy rozdział książki, który powstał po skrupulatnym zapoznaniu się z treścią zachowanych do dziś egzemplarzy przedwojennej Gazety Żorskiej, która ukazywała się od maja 1935 do 1 września 1939 roku. Autorzy wybrali z jej treści najbardziej interesujące fragmenty, obrazujące miasto i toczące się w nim życie w 1938 roku.

Oprawą graficzną całości zajął się jeden z dwójki autorów, Stanisław Szwarc.

Książka została wydana w serii „Pamiętam Żory”(8)

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.