Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Mapa strony

Przedwojenna Kleszczówka we wspomnieniach mieszkańców

Przedwojenna Kleszczówka we wspomnieniach mieszkańców

Przedwojenna Kleszczówka we wspomnieniach mieszkańców / Barbara Kieczka, Stanisław Szwarc

Żory : Towarzystwo Miłośników Miasta Żory : Drukarnia Oldprint, 2013. - 330 s. : il. ; 23 cm

(Pamiętam Żory ; 9)

Bibliografia s. 328

Na stronie tytułowej dedukacja: Pamięci Pana Kazimierza Hermana – wielkiego miłośnika Żor, inspiratora i mentora serii wydawniczej o losach przedwojennych Żor, naszego wiernego przyjaciela – książkę tę poświęcamy. Autorzy

ISBN 978-83-913366-9-4

 

Żory - ulice

Żory - 1918-1939 r.

Żory - 1939-1945 r.

Książka ta jest w całości poświęcona historii jednej z obecnych dzielnic Żor, Kleszczówce.

O przemijaniu czasu najlepiej zdawał sobie sprawę Kazimierz Herman, z inspiracji którego ta publikacja powstała, a który już nie doczekał jej wydania. Dwoje autorów postawiło sobie za cel zebrać możliwie najwięcej materiałów wspomnieniowych od mieszkańców tej dzielnicy. Mieli przed sobą trudne zadanie, które wymagało mnóstwa spotkań, słuchania i notowania wspomnień, przeglądania starych dokumentów, pamiątek i zdjęć, które się jeszcze zachowały w rodzinnych zbiorach. Pracy było dużo, a czas naglił, bo z każdym dniem odchodziły w niepamięć nie tylko wspomnienia ale i ludzie. Ta długa i żmudna praca zaowocowała książką, na której stronach pokazano całą Kleszczówkę; ulice, domy, rodziny wielopokoleniowe i pojedynczych ludzi oraz najciekawsze miejsca. Pokazano życie codzienne tej dzielnicy, jakie toczyło się przed wojną i w czasie okupacji hitlerowskiej. Nie ma chyba w Kleszczówce ani jednej rodziny starych mieszkańców, która by nie wniosła trochę swoich dziejów do tej książki. Zaprezentowano w niej także wiele reprodukcji fotografii, które opisywane rodziny udostępniły autorom, oraz zdjęcia współczesne, których autorem jest Andrzej Żabka.

Jeden z autorów tej publikacji, Stanisław Szwarc, zajął się opracowaniem graficznym całości.

Książka została wydana w serii „Pamiętam Żory”(9)

Książka została zdigitalizowana i jest dostępna w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.